Tunis- stolica Tunezji. Opis ciekawych miejsc i zabytków tego miasta.

Stolicja Tunezji – Tunis jest jednym z piękniejszych miast tego kraju. Z plażami, zabytkami islamskiej kultury i nowoczesnymi hotelami tworzy idelane miejsce na egzotyczny urlop.

Pogoda w Tunisie.

Jak przystało na klimat śródziemnomorski który cechuje Tunis, przez wiele miesięcy w roku jest tam bardzo ciepło i sucho. Praktycznie już od maja, a kończąc na październiku, praktycznie nie pada i temperatury wynoszą średnio 25’ C. W zimowych miesiącach temperatura powietrza wynosi około 10’ C, jednak jest bardzo duża wilgotność powietrza ze względu na spore i częste opady deszczu.

Atrakacje w Tunis – pogoda, zabytki, atrakcje.

Tunis jest to tętniące życiem miasto, które jest zarówno stolicą Tunezji jak i najważniejszym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i politycznym tego kraju. Jest to miasto o bardzo malowniczym położeniu nad Jeziorem Tunickim, które poprzez zatokę jest połączone z Morzem Śródziemnym. Znajdziemy tam zarówno wspaniały port jak i lotnisko. Jak na stolicę przystało, pełno tam nowoczesnych atrakcji w postaci dyskotek, klubów i restauracji. Najbardziej rzuca się w oczy połączenie zabytkowych budowli z nowoczesnymi, które to spotkamy w Tunisie na każdym kroku. Wbrew pozorom wcale to nie umniejsza świetności tego miasta, wręcz przeciwnie, sprawia, że jest ono naprawdę wyjątkowe.

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/tunisia

Tunis- atrakcje turystyczne.

Co warto zobaczyć w Tunisie? Ciężko nawet w jednym artykule to streścić. Trzeba przyjechać i przekonać się na własne oczy o wyjątkowości tego miejsca. Jak to stolicy i dużym mieście jest tłoczno, głośno i kolorowo. Mimo tego spacerując uliczkami można dostrzec wiele śladów przeszłości i poznać historię, nie tylko Tunisu lecz całej Tunezji.

Co warto zwiedzić w Tunis?

 • Medyny, których nie brakuje w zabudowach starej części miasta Tunis. W Medynach odnaleźć można starą islamską kulturę i tradycje. W kątach starego miasta rozbrzmiewają natomiast tony islamskiej tradycyjnej muzyki, które towarzyszą nam przez cały ten czas.
 • Meczet Oliwny z 732 r. p.n.e., rozbudowany w XIII, a następnie w XV wieku.
 • Meczet Al – Kasr z 1106 roku.
 • Meczet Sidi Jusuf z z 1616 roku.
 • Mauzoleum Sidi Ben Arus z XV wieku.

Najciekawsze miejsca:

 • Medyna
 • liczne muzea
 • pałace
 • Muzeum Narodowe Bardo
 • meczety
 • dzielnica handlowa, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W stolicy Tunezji nowoczesne budynki z jednej strony ścierają się z fundamentalnym islamizmem, a z drugiej strony wzajemnie się uzupełniają, czyniąc miasto Tunis wsyjątkowym zakątkiem, dobrym kurortem turystycznym i kolebką islamskiej tradycji.

Wczasy w Tunis

Leżący nad zachodnim brzegiem jeziora Tuniskiego, a także w bliskiej odległości od Zatoki Tuniskiej Morza Śródziemnego – Tunis jest idealnym miejscem na spędzenie uroczych i egzotycznych wakacji. Wypoczynek nad morzem, można łączyć ze zwiedzaniem wielu ciekawych zabytków i atrakcji tego miasta, które jako fenicka osada handlowa Tunis pamięta jeszcze czasy starożytności. Od uzyskania niepodległości, w 1956 roku Tunis jest stolicą Tunezji. To niezwykle kameralne miasto warto poznać bliżej. Między palmami na bulwarach znajdują się piękne i eleganckie kamienice, restauracje i puby. Patrząc na ten utrzymany w śródziemnomorskim imperializmie obrazek, aż trudno uwierzyć, że za rogiem znajdziemy starą Medynę z meczetem i z białymi, połyskującymi w słońcu kopułami. W labiryncie wąskich, krętych uliczek możemy zatracić się na cały dzień, a grający w trik – taka, popalający suszę Tunezyjczycy spowodują, że czas popłynie nam wolniej i spokojniej. Mimo, iż Tunis jest kurortem typowo wakacyjnym, to nie ma tutaj specjalnego oblężenia turystów, co jest wielką zaletą tego uroczego miasta.

W Tunis znajduje się także wiele pałaców, które wkomponowane są w architekturę miasta. Budowle można podziwiać z różnych okresów, między innymi z XVII, XVIII, czy XIX wieku. Oprócz meczetów i pałaców, na uwagę zasługuje także rzymskokatolicka katedra św. Wincentego z 1882 roku, gdzie przede wszystkim warto podnieść oczy wysoko ku górze, na suficie katedry bowiem znajdują się przepiękne freski.

Atrakcje w Tunis

Arabską kulturę, lokalne wyroby czy zwyczaje można poznać na jednym z typowych dla Tunisu arabskich bazarów. Najlepszą porą na odwiedzenie bazaru jest pora popołudniowa, albo wieczorna. Do dobrego tonu należy targowanie się, jeśli więc kupujemy pamiątki, perfumy czy bibeloty, to zawsze oferujmy własną, niższą cenę. Wieczorami możemy raczyć się sziszą – wodną fajką. Na bazarze z pewnością znajdziemy wiele owocowych tytoniów, które sprawią, że wieczór upłynie wyjątkowo przyjemnie i odprężająco.

Tunezyjska kuchnia

Będąc w Tunis bez wątpienia powinno się zasmakować tunezyjskiej kuchni i jej specjałów. Tunezyjskie potrawy, smażone często na oliwie z dodatkiem czosnku są bardzo pikantne, ale zdecydowanie też bardzo smaczne. Pikantny smak, potrawy zawdzięczają Harrisie – czerwonej paście z papryczek chili, czosnku i kminku. Specjalnością są różne pasty, które przekonują zarówno zapachem jak i kolorem. Smacznym daniem jest briq a l’oeuf – smażony na głębokim oleju naleśnik z kartoflano – jajeczno – ziołową pastą w środku i ze ściętym jajkiem na wierzchu. Z pewnością większość dań serwowana jest z kuskus, które traktowane jest jako danie główne w restauracjach i przyrządzane na wiele różnych smacznych sposobów.