Ciekawostki o Tunezji i jej mieszkańcach. Gdy wyjdziemy za strefę hotelową, to poczujemy niesmak i dyskomfort, zobaczymy bowiem brudne plaże, wszędzie pełno śmieci i okropieństwo biedy.

Ciekawostki o Tunezji dla turystów i wczasowiczów.

Tunezja to piękny kraj i każdy powinien go odwiedzić. Warto spędzić choć kilka dni na wspaniałym wybrzeżu Morza Śródziemnego, a także pospacerować po górach czy też wybrać się na wycieczkę po pustyni. To właśnie jest piękne w Tunezji, na stosunkowo niedużym przecież obszarze znajdziemy całą masę atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych. Warto spacerować wąskimi uliczkami tunezyjskich miast i poznawać ich historię i odkrywać ich tajemnice.

Choć Tunezja jest stosunkowo niewielkim państwem i w sumie tylko kilka większych miast jest przystosowane do ruchu turystycznego, to jednak dzięki wielu walorom przyciąga przez cały niemal rok tłumy turystów. Porównując powierzchnię Tunezji do Polski, to jest ona o połowę mniejsza od naszego kraju. Jednak egzotyczna przyroda, ciekawe położenie nad brzegiem ciepłego morza, piaski Sahary, przyciągają wszystkich jak magnez.

Ciekawostki o państwie i jego mieszkańcach.

Tunezja zajmuje obszar o połowę mniejszy niż Polska. Prawie połowę tego obszaru stanowią tereny pustynne, które nie są ani zamieszkane ani w żaden sposób zagospodarowane. Po prostu przyroda na to nie pozwala. Ludność Tunezji to około 10 milionów ludności, która skupia się na tym pozostałym, niewielkim przecież obszarze. Można więc wyobrazić sobie jak duża jest gęstość zaludnienia w tym kraju.

Gdy pierwszy raz będziemy w Tunezji, to zaskoczy nas na pewno olbrzymi kontrast pomiędzy biedą miejscowych ludzi, a przepychem nadmorskich kurortów. Ponadto zastanawiające jest to, że Tunezyjczycy mimo tego są zawsze weseli i radośni, także bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.

Ciekawostki o otoczeniu – kontrasty

Większość turystów w Tunezji zatrzymuje się w dużych kurortach, gdzie są otoczeni wspaniałą obsługą i wieloma wygodami. Na plażach hotelowych jest czysto, elegancko, są leżaki, parasole, kosze, wszystko czego można zapragnąć. Kelnerzy biegają z tacami po plaży i donoszą zimne napoje, prawdziwy raj na ziemi. Jednak gdy wyjdziemy za strefę hotelową, to poczujemy niesmak i dyskomfort, zobaczymy bowiem brudne plaże, wszędzie pełno śmieci i okropieństwo biedy. Ten kraj tak samo zachwyca jak i zaskakuje, i warto o tym pamiętać jeszcze przed podróżą. Jest wiele kontrastów.

Ciekawostki o Tunezji dla turystów i wczasowiczów. Ciekawostki polityczne, historyczne, religijne i obyczajowe.

Ciekawostki o Tunezji- polityczne, historyczne.

Jeszcze przed wyjazdem na urlop warto zapoznać się z historią miejsca do którego jedziemy, z aktualną sytuacją polityczną i religijną w danym kraju. Obecnie w Tunezji panuje spokój, choć jeszcze kilka lat temu było tam bardzo niespokojnie. Trwały zamieszki na tle politycznym i zawsze jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji w obcym państwie, to należy omijać takie miejsca z daleka i nie mieszać się. Warto wiedzieć, że Tunezyjczycy są bardzo dumnym narodem, który przez lata toczył walki z sąsiednią Libią i wielu ludzi ma już tego absolutnie dosyć. Należy więc być ostrożnym w rozmowach politycznych i najlepiej nie wypowiadać się w takich tematach, łatwo bowiem narazić się na nieprzyjemności.

Ciekawostki o Tunezji- religijne, obyczajowe.

Pamiętajmy, że Tunezja to w większości kraj muzułmański. Wyznawcy Islamu są ludźmi bardzo religijnymi, często chodzą do meczetów, modlą się i wówczas nie lubią aby im przeszkadzać. Wielkim nietaktem będzie więc zwiedzanie meczetu podczas trwania modlitw. Do większości nas po prostu nie wpuszczą, jednak warto samemu dyskretnie posłuchać czy nie są odprawiane modlitwy i zwiedzanie odłożyć na inny moment. Jeżeli uda nam się wejść do jakiegoś meczetu to dostosujmy się do tamtejszych wymogów i ubierzmy się odpowiednio. Absolutnie nie dopuszczalne są stroje plażowe, krótkie spodenki czy spódnice. W ogóle niemile widziane jest eksponowanie gołego ciała, nie tylko w meczetach, lecz publicznie.