Reklama
Strona główna Tunezja Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Największe zagrożenia w Tunezji. Jak dbać o bezpieczeństwo i na co uważać, aby spędzić bezpiecznie wakacje w Tunezji.

285

Bezpieczeństwo w Tunezji – przestępczość, czego unikać, dobre rady.

Największe zagrożenia w Tunezji. Jak dbać o bezpieczeństwo i na co uważać, aby spędzić bezpiecznie wakacje w Tunezji.

Jadąc do Tunezji nie powinniśmy obawiać się jakoś szczególnie o swoje bezpieczeństwo. Sytuacja polityczna tego kraju jest obecnie ustabilizowana i nie ma tam żadnego zagrożenia. Zawsze jednak może wydarzyć się jakaś sytuacja czy też konflikt niespodziewanie. W takich sytuacjach należy nie mieszać się absolutnie do spraw miejscowych i najlepiej opuścić zagrożone miejsce. Pamiętajmy też o tym, żeby nie wdawać się w żadne dyskusje polityczne z miejscowymi ludźmi, bo na tym polu najłatwiej o konflikt i kłopoty.

Tunezja leży w Afryce, zatem często kojarzy się z kompletną egzotyką i brakiem nowoczesności. Nic bardziej błędnego, gdyż Tunezja jest krajem praktycznie całkowicie zeuropeizowanym. Zwłaszcza miejsca nastawione na turystów, czyli miasta z wieloma zabytkami, a także nowoczesne kurorty, zostały rozbudowane przez sponsorów z Europy i wielu innych części świata. Wpływy wielu innych narodowości i kultur są widoczne na każdym miejscu. Wielu osobom właśnie ta egzotyka najczęściej kojarzy się też z brakiem bezpieczeństwa i dostatecznej ochrony dla turystów. Oczywiście poniekąd jest w tym sporo prawdy, gdyż jak wybierzemy się na przykład na wycieczkę na Saharę, to jesteśmy wówczas zdani tam tylko na siebie i swoich współtowarzyszy, nie ma tam przecież policji ani nikogo takiego. W takich miejscach trzeba być ostrożnym i zachować pewne środki bezpieczeństwa, o których napiszemy w kolejnym rozdziale. Jednak wracając do Tunezji jako ogółu, jest to kraj bezpieczny dla turystów, zatem bez przeszkód możemy wybierać się tam na urlop.

Największe zagrożenia.

Choć Tunezja to kraj bardzo bezpieczny w porównaniu z innymi krajami afrykańskimi, to jednak zawsze w obcym kraju należy być ostrożnym i z szacunkiem odnosić się do miejscowych ludzi. Największym zagrożeniem dla turystów są drobni kieszonkowcy i wyłudzacze pieniędzy. Ci pierwsi grasują w dużych skupiskach ludzkich, a ci drudzy wszędzie tam, gdzie są turyści. Wyłudzanie polega na sprzedaży różnych przedmiotów, tak aby sprawdzić czy mamy przy sobie gotówkę i czy jesteśmy podatni na takie zaczepki. Takie osoby sprzedają praktycznie wszystko i zawsze są to przedmioty o znikomej wartości, a oczywiście żąda się od nas niebotycznych kwot. Najwięcej takich oszustów grasuje w rejonach pustynnych i w środkowej części kraju.

Środki ostrożności.

Przede wszystkim w Tunezji trzeba z szacunkiem odnosić się do Religi, gdyż jest to naprawdę czuły punkt tamtejszej ludności. Po drugie pamiętajmy o tym, że najbezpieczniej jest w kurortach, zatem po zmroku lepiej się od nich nie oddalać. Nie nośmy też przy sobie dużej ilości gotówki, pilnujmy dokumentów i kart kredytowych.

Bezpieczeństwo w Tunezji – przestępczość

Tunezja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. W ostatnich latach byliśmy świadkami wielu zamieszek na tle politycznym, jednak obecnie jest tam zupełnie bezpiecznie. Oczywiście zdarzają się kradzieże i napady na turystów, jednak gdy zachowamy minimum ostrożności, to nic złego nam się nie stanie. Zawsze gdy natrafimy na jakieś niespodziewane zamieszki czy strajki, to koniecznie trzeba trzymać się od tego z daleka i najlepiej wówczas nie oddalać się poza strefy turystyczne. 

Bezpieczeństwo w Tunezji – czego unikać, dobre rady

Przede wszystkim w takich krajach, gdzie nie znamy języka i kultury, to najlepiej poruszać się tylko w zorganizowanych grupach. Po drugie, najlepiej przewodnika wybierać jeszcze w kraju, takiego polecanego przez biuro podróży, a nie na miejscu, na lotnisku, gdzie takich ofert jest pełno, jednak są one niesprawdzone i niebezpieczne. Uważajmy w miejscach tłocznych, w środkach komunikacji i w miejscach gdzie jest dużo turystów. Pilnujmy swoich dokumentów i pieniędzy, a tych drugich nie nośmy przy sobie w dużej ilości. Najlepiej korzystać co jakiś czas z bankomatów i wybierać niewielkie kwoty.