Powierzchnia i waluta Tajlandii

Tajlandia jest krajem położonym w południowo- wschodniej części Azji. Stolicą kraju jest Bangkok. Pod względem powierzchni Tajlandia znajduje się na 51 miejscu na świecie. Kraj obejmuje swoim zasięgiem prawie 514 tysięcy km2, a zamieszkuje go ponad 67 milionów osób. Ustrój Tajlandii, to monarchia konstytucyjna. Na czele władz stoi rodzina królewska reprezentowana przez osobę króla. Wybierając się do Tajlandii warto mieć świadomość, jaką walutą przyjdzie się nam posługiwać. Jednostką monetarną przyjętą urzędowo w tym kraju jest Baht Tajski (BHT lub Bt). Rozmieniając walutę na drobne otrzymujemy 100 satangów. Są one bardzo rzadko używane i raczej nie często będą dla nas przydatne. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Nominały są następujące: monety – 1, 5, 10 baht, banknoty- 10, 20, 50, 100, 500, 1000baht. Przeliczając tajską walutę na złotówki za 10 zł zakupimy 100 THB. Łatwo, więc wyliczyć, że jest to również równowartość 3 dolarów amerykańskich. Z wymienionych wcześniej nominałów w obiegu spotkamy się najczęściej z banknotami o nominale 20 bathów ( są zielone), 50 (niebieskie), 100 (kolor czerwony), 500 (barwa fioletowa) oraz 1000 bathów (zielono-brązowe). Na wszystkich banknotach widnieje podobizna króla Tajlandii. Ma, to wzbudzić szacunek wśród obywateli kraju, a także przybywających turystów. 

Wiza na wyjazd do Tajlandii

Dzięki zabiegom przeprowadzonym przez władze naszego kraju obywatele wybierający się do Tajlandii są zwolnieni z konieczności posiadania wizy. Przepisy zmieniły się w sierpniu minionego roku. Dotychczas wybierając się do Tajlandii wymagana była wiza turystyczna. Formalności były zawiłe, a czas oczekiwania nie za krótki. Od sierpnia wiza nie jest konieczna, ale pobyt musi mieć charakter turystyczny. Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli przybywamy do kraju samolotem wówczas pobyt nie może być dłuższy niż 30 dni. W przypadku przejść granicznych lądowych na zwiedzanie bez wizy otrzymamy 15 dni. Na początku pojawiały się kłopoty na granicach. Jest tak do dzisiaj, dlatego warto posiadać przy sobie odpowiedni dokument MSZ Królestwa Tajlandii. Znajdziemy go na stronie Ambasady. 

Język, ludność, religia w Tajlandii

Na obszarze Tajlandii mieszkają przedstawiciele kilku nacji. Największą wartość procentową stanowią oczywiście Tajowie (około 75%). Drugim pod względem narodem są Chińczycy, a trzecim Malijczycy. Urzędowym językiem w Tajlandii jest tajski. Powszechnie stosowane i używane są również takie języki jak chiński i angielski. Większość dobrze wykwalifikowanych przewodników posługuje się wcześniej wymienionymi językami, a także niemieckim i japońskim. Tajowie zajmujący się handlem oraz sprzedażą usług bardzo dobrze posługują się językiem angielskim. Dla europejczyków trudny może być do zrozumienia specyficzny akcent, jednak z czasem i do tego można się przyzwyczaić. Większość obywateli jest wyznawcami buddyzmu. Jest  to religia obowiązująca w Tajlandii od wieków. Wśród 67 mln osób zamieszkujących kraj 95%, to wyznawcy właśnie tej religii. Około 5 %, to wyznawcy islamu, 1% chrześcijaństwa. Religie te występują zazwyczaj w większych miastach.