Wybierając się do Tajlandii, należy pamiętać, że jest to kraj odmienny kulturowo, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami na jego temat. 

W Tajlandii nie trudno zobaczyć słonia, jednak wiadomo, że są to zwierzęta długowieczne, jeżeli ciekawi Cię co dzieje się z nimi, kiedy lata świetności mają już za sobą, odpowiedź jest prosta, kończą w domu spokojnej starości. 

Tajlandzki rząd utworzył kilka parków, gdzie spokojnie swojego końca mogą doczekać słonie dzikie oraz udomowione, nie promuje się ich zbyt głośno, jednak można je odwiedzać, a także wspierać finansowo, na terenie takich parków słonie mają wszystko, co im potrzeba, mogą się dowolnie przemieszczać, a czuwa nad nimi weterynarz oraz doświadczeni opiekuni. 

Pamiętaj, że Tajlandia jest krajem religijnym, Tajowie nie przepadają za obrażaniem Buddy, mają do niego szacunek tak samo, jak do rodziny królewskiej, dlatego należy mieć szacunek do pieniędzy, na których znajdują się podobizny króla, nie można np. przydeptywać pieniędzy, targać ich czy niszczyć w jakikolwiek inny sposób.

Tajlandia jest krajem targowania się, na bazarach można się targować i zdaje się sprawiać to sprzedawcą przyjemność, często możemy kupić posiłek lub jakiś przedmiot za jedną trzecią początkowej sumy.

Pamiętaj, że miejscowi oczekują napiwku i jeżeli jesteś zadowolony z obsługi, to dobrze jest go wręczyć, sprawisz tym na pewno radość obdarowanemu i będziesz mógł liczyć na jeszcze lepsze traktowanie przy kolejnej okazji, w lepszych restauracjach do rachunku dodaje się ok. 10% napiwku, jednak nie oznacza, to iż nie możesz dołożyć jeszcze czegoś ekstra. 

Często możesz usłyszeć od Tajów drobne kłamstwa lub bardzo niesamowite historie, ma to odniesienie do ich kultury i służy poprawieniu samopoczucia, często sąsiedzi cieszą się i gratulują opowiadającemu, nie wymagając potem od niego udowodnienia prawdy, kreacja ich wizerunku jest dla nich ważniejsza niż prawda i należy im to wybaczyć. 

Wbrew pozorom, Tajowie nie lubią się opalać i nie rozumieją osób, które przylatują do ich kraju, tylko po to, aby wracając z niego wyglądać jak Tajski robotnik budowlany lub rolnik, dla nich ciemna skóra jest oznaką pracy na otwartym powietrzu, jasna cera oznacza lepiej płatny zawód i jest bardziej pożądana, uważana jest za jedną z oznak piękna. 

Nie należy im się dziwić, podobne wzorce jeszcze do niedawna panowały w europie i nie wiadomo skąd, wzięła się nagła moda na przesadne opalanie. 
Dlatego często będziecie mogli widzieć dziewczęta, zasłaniające się tym co mają pod ręką np. torebkami, przez co mogą nieuważnie wejść prosto na was, nie należy się jednak na nie gniewać. 

Tajlandia jest jednym z największych eksporterów ryżu jaśminowego na świecie, kiedy już go spróbujecie, będziecie wiedzieli, dlaczego jest on tak niezwykle popularny.

Tajlandia jest krajem ogromnej tolerancji, dlatego jeżeli udasz się do tego kraju, szanuj jego kulturę i odmienność, jest uznawana za ojczyznę zmiany płci, a transwestyci mają nawet własne osobne toalety.

Czas w Tajlandii odlicza się według dwóch kalendarzy, gregoriańskiego i buddyjskiego. 

W Tajlandii buty ściąga się przed wejściem do prywatnych domów, przed świątyniami, biurem pracy lub obiektami usługowymi.

Ta garść ciekawostek na temat Tajlandii, na pewno przybliżyła Ci odrobinę ten niezwykle gościnny kraj.