Uwaga: Dane w artykule mogą być już nieaktualne, ponieważ był pisany dano temu.

Dominikana zajmuje część wyspy Haiti na morzu Karaibskim i jest drugim co do wielkości państwem tego obszaru. Jest to także jeden z kierunków wybieranych na egzotyczne podróże. Piaszczyste plaże, ciepłe morze oraz pełna egzotyka sprawiają, że potrafi ona zauroczyć niejednego turystę. Jednak planując tak odległą podróż warto zapoznać się z podstawowymi informacjami praktycznymi dotyczącymi pobytu. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość kontaktu w razie jakichkolwiek kłopotów.

Do Dominikany bez wizy

Choć Dominikana położona jest na drugim końcu świata to obywatele polscy nie potrzebują przy wjeździe do niej wizy. Konieczne jest tylko posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Dodatkowo należy przedstawić bilet powrotny do kraju oraz środki potrzebne do przebywania na wyspie. Żadne przepisy nie precyzują jednak w jakiej wysokości mają one być. Każdy turysta wjeżdżający do Dominikany musi wykupić specjalną kartę turystyczną w cenie 15 dolarów, która uprawnia do dziewięćdziesięciodniowego pobytu w tym państwie. Bardzo często karta ta jest już wliczona w cenę biletu lotniczego ale należy się o tym upewnić. jeśli nie to można ją bez problemu na być na lotnisku.

Dominikana – ambasady i placówki konsularne

Dominikana nie posiada swojej własnej ambasady w Polsce. Wszystkie sprawy związane z udzielaniem informacji załatwiane są przez ambasadę w Berlinie. Można do niej zadzwonić. Numer telefonu +49 30 257 57 76-0. Ambasada Dominikany w Berlinie posiada prawo do reprezentowania państwa na terenie Polski.

Także Polska nie posiada swojego stałego przedstawicielstwa w stolicy Dominikany Santo Domingo. Najbliższa Ambasada znajduje się w stolicy Kolumbii – Bogocie. Na Dominikanie, w Santo Domingo i Puerto Plata mieszczą się jedynie konsulaty honorowe Rzeczpospolitej, w których od czasu do czasu dyżur pełnią pracownicy ambasady w Bogocie. Telefon alarmowy konsulatu honorowego w Santo Domingo to +180 922 404 12, a do Puerto Plata +180 997 463 93.

Dominikana – przydatne informacje

Przyjeżdżając na Dominikanę warto mieć ze sobą dolary amerykańskie, które bez problemów można tu wymienić na lokalną walutę. Należy jednak pamiętać żeby robić to w banku lub kantorze a nigdy nie na ulicy. Choć Dominikana jest krajem bezpiecznym to zdarzają się jak wszędzie napady rabunkowe. Dlatego cenniejsze rzeczy oraz dokumenty warto zabezpieczyć w hotelowej skrytce. Dopuszczalne jest legitymowanie się jedynie kserokopią paszportu. jest to o tyle ważne, że powrót bez paszportu do Polski jest niemożliwy, a na wyspie brak jest stałego polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. W sprawach alarmowych można kontaktować się z konsulatami honorowymi, ale nie mają one aż takich możliwości działania co normalne placówki.