Jak zabezpieczyć swoje zdrowie przed wyjazdem do Bułgarii. Jakość opieki medycznej, szpitale, apteki.

Z tego tytułu, że Bułgaria tak jak i Polska należy do Unii Europejskiej, to na mocy postanowień unijnych obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego( EKUZ), którą należy wyrobić jeszcze przed wyjazdem i można to zrobić w oddziale NFZ do którego należymy. Można również poprosić o pomoc w jej wyrobieniu w ośrodku zdrowia, w którym się zazwyczaj leczymy. Ważne aby ją mieć przy sobie, wówczas za podstawową opiekę medyczną w Bułgarii nie zapłacimy nic. Co jednak w Bułgarii oznacza termin podstawowa opieka medyczna, czy to samo co w Polsce? Niestety nie, w tym zakresie unijne dyrektywy nie są zbyt precyzyjne i zapis „ podstawowa opieka zdrowotna” może w każdym z krajów należących do Unii Europejskiej oznaczać co innego.

Opieka edyczna w Bulgarii

Podstawowa opieka medyczna w Bułgarii.

Gdy jesteśmy posiadaczami EKUZ, to w Bułgarii i innych państwach unijnych nie zapłacimy za podstawową opiekę medyczną. W Bułgarii oznacza to, że nie zapłacimy za pomoc lekarską w razie nagłego wypadku lub choroby. Jeżeli natomiast będziemy hospitalizowani, a nie będzie zagrożenia życia, to musimy liczyć się z tym, że za każdy dzień będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Ponadto gdy wybieramy się w góry w Bułgarii, to należy pamiętać o tym, że ratownictwo górskie, nawet w przypadkach zagrożenia życia, nie podlega pod zakres podstawowej opieki medycznej i jest w pełni płatne. Zatem ci, którzy regularnie wędrują po bułgarskich szczytach, powinni pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Jakość usług medycznych.

W każdym dużym mieście znajdziemy dobrze wyposażone szpitale, jednak w mniejszych miejscowościach ich jakość daje wiele do życzenia. Jeszcze gorzej jest na wsiach, gdzie albo nie ma ośrodków, albo też nie warto tam nawet zachodzić. Najlepiej zatem jadąc do Bułgarii, zwłaszcza z dziećmi, zatrzymywać się w pobliżu dużych miast, gdzie ta opieka medyczna jest na wyższym poziomie. Jeżeli chodzi o apteki, to znajdziemy je w wielu miejscowościach, zatem tutaj nie powinno być większego problemu.