Ceny w Tunezji- sklepy, bary, piwo, wódka, w restauracji. Gdzie najtaniej robić zakupy?
Każdy urlop wiąże się ze sporymi wydatkami. Przygotowując wakacyjny budżet, najtrudniej obliczyć wydatki, które poniesiemy już na miejscu, na zakupy, na jedzenie, pamiątki, lody, restauracje itp. Należy pamiętać, że ceny w poszczególnych regionach Tunezji dość znacznie się różnią. Najdrożej jest oczywiście w miejscowościach turystycznych a najtaniej w małych miejscowościach.
Gdzie robić zakupy?
Najtaniej jest na targach, choć pod warunkiem, że umiemy się targować, gdyż ceny są tam wielokrotnie zawyżane. Pamiętajmy jednak o tym, żeby na targu nie kupować wartościowych rzeczy, gdyż na granicy będziemy mieć kłopot z ich przewiezieniem. Na wszystkie wywożone towary trzeba mieć koniecznie rachunek. Zatem na targu najlepiej zaopatrzyć się w warzywa i owoce, które właśnie tam są najświeższe. Zakupy spożywcze można również dość niedrogo robić w supermarketach, jednak te znajdziemy tylko w dużych miastach. Do dyspozycji mamy jeszcze sklepy w hotelach, jednak ceny są tam zazwyczaj dość wysokie.
Ceny w Tunezji.
Ceny w tunezyjskich restauracjach są porównywalne w cenami polskimi. Zatem o wiele drożej jest się stołować w nich, niż na przykład gotując samodzielnie. Poniżej przykładowe ceny:
W sklepie:
- Woda mineralna 1, 5 l – 0, 400 TND
- Coca cola 1l – 0, 500 TND
- Sok 1 l – 1,200 TND
- Piwo lokalne – 1TND
- Bagietka – 0,200 TND
- Arbuz 1 kg – 0,300 TND
- Winogrona 1 kg – 1,200 TND
W lokalach:
- Esspresso – 0,800 TND
- Coca cola – 1 TND
- Piwo lokalne – 2 TND
- Ciastko – 1,500 TND
- Pizza – od 3 TND
Aktualne ceny znajdziecie tutaj:
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Tunis
Co i gdzie kupować?
Walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar. Wybierając się na wczasy do tego kraju warto posiadać również dolary i euro które są respektowane w większości sklepów i lokali. Płacić można także przy użyciu kart kredytowych. Wybierając się na zakupy mamy szereg możliwości. Najbardziej popularne są targi arabskie nazywane tutaj suku. Płatność odbywa się gotówką a ceny są nieco zawyżone. To świadomy zabieg tunezyjskich handlarzy bowiem cenę można negocjować. Często udaje się kupić daną rzecz za 40-50% ceny wyjściowej. Alternatywą dla targów są centra handlowe. Największą popularnością cieszą się wśród rodzimych mieszkańców kraju. Dla turystów są po pierwsze za drogie a po drugie oferują mało różnorodny asortyment oraz niską jakość. Na większe zakupy warto wybrać się na większy bazar. Jest on zwykle zgromadzeniem kilku, kilkunastu suków. Za niską cenę kupimy tam świeże owoce, warzywa oraz mięso. Stragany czynne są zwykle od 9 do 18. Na miejskich starówkach mamy możliwość skorzystania z usług drobnych kawiarni oraz restauracji. Oferują one szeroki wachlarz potraw oraz odmian herbat i kaw w dosyć przystępnych cenach. W większych miastach Tunezji natrafimy na sklepy ONAT. Oferują one artykuły tutejszego rzemiosła artystycznego. Przedmioty są bardzo dobrej jakości a dodatkową zaletą jest możliwość zapłaty kartą kredytową. Robiąc zakupy pamiętajmy o zakazie wywożenia z Tunezji antyków. Nie dotyczy to jednak wszystkich tego typu przedmiotów. Nie powinno być problemu z zabraniem starego dywanu, lustra czy tkanin. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nie napotkamy na problemy na granicy warto poradzić się sprzedawcy. Bardzo popularną pamiątką zabieraną do domu jest ceramika. Na terenie kraju istnieje wiele ośrodków trudniących się jej produkcją. Popularnością cieszą się również fajki wodne przystosowane do korzystania w domu. Furorę robi biżuteria. Wykonana najczęściej ze srebra i złota kosztuje o wiele mniej niż w Europie. Już za kilka dinarów możemy nabyć bardzo wartościowy pierścionek czy bransoletkę. Dla oka i zmysłu węchu na straganach królują kadzidełka i olejki eteryczne. Najczęściej kupowany i polecany przez Tunezyjczyków jest olejek jaśminowy.
Ceny paliw, jedzenia i alkoholu
Wybierając się na wczasy do Tunezji warto zapoznać się z obowiązującymi na terenie kraju cenami. Pozwoli to na zabranie odpowiedniej ilości gotówki. Przy okazji unikniemy również problemu z wymianą USD lub EURO na zbyt dużą ilość dinarów które później może być ciężko zwrócić. Jeśli używamy w Tunezji samochodu musimy liczyć się z wydatkiem ponoszonymi na paliwo. Zarówno benzyna jak i diesel kosztują mniej więcej tyle samo- 1,5 TND za litr. Wybierając się na obiad do restauracji decydujmy się na lokale sprawdzone oraz miejsca gdzie widać duże ilości przebywających turystów. Ceny mogą być ciut wyższe jednak mamy pewność że jedzenie jest świeże i dobrej jakości. Przeciętnie obiad wraz z napojami kosztuje około 10 TND. W kurortach nabrzeżnych trzeba się liczyć z dwukrotnie większym wydatkiem. Do tego dochodzą opłaty za piwo ok. 4 TND, puszkę coli lub filiżankę kawy 0,5 TND. Pozostałe alkohole: wódka, likiery, whiskey są droższe i kosztują kilka, kilkanaście dinarów. W kawiarniach i restauracjach dobrym zwyczajem jest zostawianie napiwków. Nawet symboliczna kwota 100 milimów zapewni nam uśmiech kelnera i pozostałej obsługi restauracji. Ceny żywności kształtują się na różnym poziomie. Kuskus z kurczakiem – 6 TND, hamburgery 1 TND, soki ze świeżych owoców 1L = 2 TND. Słodycze: batony Mars, Snickers 1,5 TND, zwykłe herbatniki 2 TND. Ceny pamiątek zależą od miejsca zakupu oraz rodzaju. Najdroższe są dywany oraz ręcznie malowana ceramika, a najtańsze drobne figurki, olejki i kadzidełka.