Agra to indyjskie miasto, znajdujące się na północnym obszarze kraju. Jawi się ono również, jako rozwijający się prężnie ośrodek turystyczny Indii. Zwiedzanie Agry to przede wszystkim zaznajomienie się z bogactwem kultury i dorobku Muzułmanów. Zabytki Agry, jakie zasługują na naszą szczególną uwagę to między innymi reprezentatywne Mauzoleum Akbara a także znany na całym świecie Tadź Mahal czyli Mauzoleum wystawione na cześć pamięci ukochanej żony jednego z ówczesnych władców oraz tak zwany Czerwony Fort czyli ośrodek władzy Wielkich Mogołów. Pogoda na Agrze to dość wysokie temperatury, sięgające nawet 42 stopni C. Jest to moment kulminacyjny upałów i przypada on na okres między majem a czerwcem. Wtedy też, szalenie ważną sprawą, staje się odpowiednia ochrona przed lejącym się z nieba żarem.

Upalna Agra

Pogoda na Agrze, nie należy do najlżejszych dla nas Polaków, warunków atmosferycznych. Najniższa temperatura w ciągu dnia, z jaką możemy się tam spotkać to 22 stopnie C. Najwyższa temperatura, jaka, może tam wystąpić to 42 stopnie C. Najbardziej przyjazne dla nas warunki atmosferyczne, panują na obszarze miasta, w okresie od października do maja. Dlaczego akurat wtedy? Powody są dwa:

  • Po pierwsze – jest tam wtedy najchłodniej; najwyższa temperatura powietrza waha się w granicach między 32 a 27 stopni C zaś najniższa temperatura to 7 – 27 stopni C.;
  • Po drugie – w tym okresie, przypada najmniej dni deszczowych.

Przebywanie na prażącym słońcu Agry, może okazać się dla nas niezwykle niebezpieczne. Z tego też względu, warto wyposażyć się w odpowiednią wiedzę o tym, jak sobie radzić z tak trudnymi warunkami. Cenne rady, wskazuje nam między innymi Jarosław Kret – autor książki „Moje Indie”. Kret pisze: „Gdy panuje upał, ciało szybko się nagrzewa, a jak się nagrzewa, to wyparowuje wodę. Zanim, więc wyjdziemy na upał, należy wypić sporo wody i odczekać, aż dopłynie do żołądka i jelit. Niech się wnętrzności tą wodą napełnią. Ona musi dotrzeć do nerek, zanieść tam wszelkie trucizny, nerki muszą to oczyścić i wydalić. Nie wychodźmy, więc z domu natychmiast po wypiciu wody.” (źródło: J.Kret: Przygoda nie pyta o adres: Moje Indie)

Zabytkowa Agra

Zwiedzanie Agry może dostarczyć nam, wielu niezapomnianych wrażeń. Jest to związane, bowiem z faktem, iż miasto to uznaje się za ośrodek kultury i religii Muzułmańskiej. Oglądając, więc zabytki Agry, jednocześnie uświadamiamy sobie fakt, z jak potężną kulturą mamy do czynienia. Poniżej znajduje się lista tych obiektów zabytkowych, które warto obejrzeć, gdy udajemy się na zwiedzanie Agry.

Tadż Mahal

Najbardziej reprezentatywna budowla zabytkowa, znajdująca się na terenie Agry i chyba najlepiej kojarzona ogólnie z pięknymi Indiami. Jest to indyjskie mauzoleum, wystawione na cześć pamięci, po zmarłej żonie jednego z ówczesnych cesarzy. Budynek zaliczany jest w poczet cudów świata oraz określany, jako narodowe dzieło sztuki. Przy jego budowie brało udział blisko 20 tysięcy robotników.

Czerwony Fort

To wykonana z czerwonego piaskowca, okazała budowla o charakterze militarnym. Znajdował się w niej ówczesny ośrodek władzy Wielkich Mogołów. Budowla liczy sobie około 20 metrów wysokości. Na jej obszarze znajduje się spora liczba pomieszczeń i budowli o charakterze pałacowym. Budynek znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Itmad-Ud-Daulah

Marmurowy grobowiec teścia, jednego z ówczesnych cesarzy. Na uwagę zwracają przede wszystkim, unikalne ażurowe ściany budowli.

Mauzoleum Akbara

To misternie zdobione miejsce spoczynku Akbara – największego z mogolskich cesarzy. Budowla została wykonana z piaskowca i marmuru oraz bogato ozdobiona misterną ornamentyką. Najbardziej reprezentatywnym elementem tej budowli jest brama wykonana z czerwonego piaskowca, pokryta abstrakcyjnymi wzorami z marmuru.