Chott el Jerid w Tunezji – pogoda, atrakcje turystyczne i historia. Chott El Jerid położone jest pomiędzy pustynią Saharą, a bardzo górzystymi terenami na północy Tunezji.

Pogoda Chott el Jerid – Tunezja

Region Chott El Jerid jest jednym z najzimniejszych obszarów Tunezji. Na przestrzeni całego roku temperatura waha się tutaj w granicach 0-9◦C. Najcieplej jest w porze letniej, gdzie odczuć da się lekkie powiewy wiatru sirocco przynoszącego w październiku i listopadzie najwyższe temperatury na tym obszarze. W początkowych miesiącach roku temperatura gwałtownie spada i oscyluje w okolicach 0◦C. Opady występują tutaj bardzo rzadko, warunki do zwiedzania są idealne gdyż nie ma problemu występujących w większej części kraju upałów. Średnia rocznych opadów nie przekracza 100 mm.

Położenie i geografia Chott el Jerid

Region Chott El Jerid położony jest w środkowo zachodniej części Tunezji. Jego największą atrakcją jest Słone Jezioro Chott El Jerid wraz z dużą ilością otaczających go oaz. Obszar, na którym znajduje się jezioro jest depresyjny. Mamy tutaj do czynienia z kotlinnym obniżeniem terenu, terenem bagnistym, który dodatkowo pokryty jest dużą ilością soli. Chott El Jerid położone jest pomiędzy pustynią Saharą, a bardzo górzystymi terenami na północy Tunezji. 

Historia i atrakcje Chott el Jerid

Historia tego regionu jest ściśle związana z pojawieniem się na jego terenie jeziora. Wydarzenie to najprawdopodobniej miało miejsce około 1,5 mln lat temu. Stało się to w wyniku wylania Morza Śródziemnego na tereny Afryki Północnej. Wody słone cofając się z powrotem do morza pozostawiły na powierzchni regionu Chott El Jerid mnóstwo soli oraz wspomniane wcześniej jezioro. Piękny widok mieniących się w świetle różnymi odcieniami kryształków soli na długo zapada w pamięci każdego turysty. Okolica jeziora to szereg pięknych oaz, z których najbardziej znaną jest Nefta. Jest ona miejscem kultu i celem pielgrzymek odbywanych przez sufitów. W Oazie Tauzar podziwiać można piękny meczet pochodzących z czasów rzymskich. Jego budowę szacuje się na IX w.. Przy okazji można zakupić ręcznie tkane dywany w bardzo atrakcyjnych cenach. Największą atrakcję regionu stanowi jezioro Chott El Jerid. Powierzchnia zbiornika to prawie 7000 km2. O dziwo w lecie w czasie największych upałów jezioro prawie całkowicie wysycha. Jest to miejsce gdzie kręcono sceny do prawie wszystkich części „Gwiezdnych Wojen”. Po za Oazą Nefta warto zajrzeć do Douz. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest ogromny gaj palmowy. Mnóstwo drzew oraz żyjących pośród nich ptaków. Błogi spokój, łono natury zachęca do przebywania w tym miejscu. Dla osób lubiących sport region oferuje np. żeglowanie po piasku. Odbywa się ono w bojerach na kółkach a miejscem przejażdżki jest wyschnięta niecka jeziora. Dodatkowo można wybrać się na zwiedzanie regionu Chott El Jerid na wielbłądach, kładach, rowerem lub jeepem.