Planując urlop w Tunezji i zwiedzenie największej pustyni na ziemi – Sahary, można wybrać się do małego miasteczka Douz. Atrakcje, pogoda i co warto zobaczyć w Douz?

Wyobraźmy sobie miejsce, gdzie źródła wody wybijają pośród palonego słońcem piasku, gdzie kojąca zieleń oaz kontrastuje z bezkresem piasku Sahary, gdzie małe wysepki palm są idealnym miejscem dla zakochanych i gdzie na turystów czeka spotkanie z beduińską przygodą. Według legendy między plażami w Douz swoje ulubione miejsca miały zakochane pary, których jedynym pożywieniem były daktyle. Te pestki daktyli dały początek okazałym i pięknym palmom. To właśnie jest „brama do Sahary” – tunezyjskie Douz ze spokojem mieszkańców, atrakcjami dla turystów i gorącym, tunezyjskim słońcem.

Wczasy w Douz

Alternatywą leżakowych wczasów, spędzonych na jednym z hotelowych basenów, są wakacje podczas których adrenalina miesza się ciekawością poznawania nieznanego. W Douz nie będziemy narzekać na nudę, wyprawy jeepem w głąb Sahary, przejażdżki na wielbłądach czy koniach pustynnych z pewnością w niezwykły sposób urozmaicą nam urlop i pozwolą poznać inny świat, kulturę i zwyczaje innych ludzi. Atmosfera Douz niezwykle dobrze wpływa na urlop i relaks. Dzieje się tak za sprawą mieszkańców, którzy zarażają swym opanowaniem, spokojem i przeżywaną radością z każdego rozpoczętego dnia. W krajobraz Douz na stale wkomponowani są ludzie grający w karty czy domino, a także rzemieślnicy spokojnie wykonujący swoja pracę.

Douz – atrakcje

  • największą atrakcją Douz, jest organizowany na przełomie listopada i grudnia Festiwal Sahary, podczas którego odbywają się różne pokazy taneczne, muzyczne i artystyczne.
  • Niewątpliwie warto też poznać samą Saharę, podczas całodniowej wyprawy jeepem. Niewyobrażalnym bowiem jest urlop w Douz bez wycieczki na wielbłądach. Do niezapomnianych przeżyć należą zwłaszcza te planowane na dłuższy czas, a przygoda będzie tym bardziej pasjonująca, jeśli zaopatrzymy się w specjalne spodnie, jak i odzież chroniącą przed pustynnym wiatrem i słońcem.
  • Czwartki natomiast należą do dni targowych. Już w środę w nocy, do centrum Douz zjeżdżają się handlarze z całej Tunezji, by czarować swoimi produktami okolicznych mieszkańców i turystów. Targ jest niezwykle barwnym widowiskiem, gdzie właściwie można kupić wszystko łącznie z wielbłądami. Zaczyna się bardzo wcześnie rano i kończy wczesnym popołudniem. Chcąc kupić oryginalne przyprawy, barwne oryginalne tunezyjskie stroje czy lokalne pamiątki, warto na taki targ się wybrać.

Nieznany kraj – na co warto zwracać uwagę w Douz?

Tunezja tak samo jak piękna i dzika, może tak samo być niebezpieczna dla turystów.

O czym pamiętać?

  • Mieszkańcy Douz często żądają od turystów wysokich prowizji, w przypadku kupowania pamiątek, lokalnych wyrobów czy wykupowania organizowanych wycieczek czy przejażdżek na wielbłądach.
  • samotnie podróżujące kobiety, powinny zachować dystans wobec się przed Tunezyjczyków szybko wyznającymi im miłość. Wybierając, zwłaszcza te mniejsze hotele, kobiety często są nagabywane przez lokalnych, młodych mieszkańców, chcących uzyskać paszport do Europy, przez … ślub z turystką,
  • często Tunezyjczycy proponują towarzystwo, oczywiście odpłatne, podczas zjazdów narciarskich, należy jednak pamiętać, że nie zawsze to jest konieczne. Zjazd na Ksar Rhilane można na przykład spokojnie odbyć samemu

Douz – pogoda

W Tunezji słońce świeci cały rok. Gorące i suche lato w Douz sprzyja przemierzaniu Sahary czy odpoczynkowi na tunezyjskich plażach. Zdecydowanie jednak możemy zaplanować urlop podczas Festiwalu Sahary, ponieważ tunezyjska zima jest łagodna i przyjemna. Nie skorzystamy być może w tym czasie z morskich kąpieli, ale za to zwiedzimy Douz wzdłuż i wszerz.