Co warto zobaczyć na Cyprze?

Cypr jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp na Morzu Śródziemnym. Kraj jest ten atrakcyjny nie tylko pod względem czysto turystycznym, ale także posiada bogatą historię, a także niesamowitą kolebkę zabytków godnych zobaczenia. 

Warto zatem przed wyjazdem na wakacje na Cypr zastanowić się co koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Nikozja

Nie ulega wątpliwością, że warto zwiedzić całą Nikozję, zarówno jej część turecką jak i grecką. Różnią się one nieco od siebie architekturą, a także panującymi tam obyczajami. Ponadto w Nikozji powinno się zobaczyć Stare Miasto, które powstało jeszcze za czasów panowania w tym miejscu Wenecjan. Jest to spory kompleks, z obecnie prowadzonym muzeum.

Park Krajobrazowy Akamas

Jeśli ktoś lubi kontakt z naturą, a jeszcze bardziej interesują go dziewicze regiony Cypru, to Park Krajobrazowy Akamas powinien być obowiązkowym punktem programu wycieczki po Cyprze. Można tutaj spotkać chronione gatunki roślin oraz zwierząt, a jednocześnie zachwycać się przepięknymi krajobrazami, które urozmaicone są wieloma malowniczymi i ciekawie urzeźbionymi wąwozami. Ponadto w regionie Akamas znajduje się słynna Skała Afrodyty, przy której jak mówi legenda, z morskiej piany wyłoniła się piękna grecka bogini Afrodyta.

Góry Trodos

Góry Trodos, które rozciągają się w południowo-zachodniej części wyspy mogą chlubić się jednym z najbardziej znanych wzniesień Olimpem (1952 m n.p.m.). Tereny te ze względu na urozmaicenie rzeźby są niezwykle często odwiedzane przez turystów. Można się wybrać tutaj zarówno jak na intensywne wędrówki piesze, jak i na spokojne spacery u podnóży pasma, a dla zapaleńców sportów zimowych, w wyższych partiach gór można jeździć na nartach, oczywiście w apogeum zimy.

Nadmorskie kurorty i agroturystyka

Jeśli ktoś lubi czynnie spędzać czas, na pewno spodoba mu się pomysł objazdu wybrzeży Cypru po nadmorskich kurortach. W każdym z nich nie zabraknie miejsca na noclegi, a mieszkańcy bardzo się ucieszą z wizyty kolejnych gości.

Wiele rybackich wiosek rozwinęło się w kwestii turystyki do poziomu agroturystyki.
Dlatego w takich miejscach jest okazja na zobaczenie lokalnej kultury i przede wszystkim posmakowania regionalnych potraw oraz napojów winnych przygotowanych według tradycyjnych receptur. W każdym regionie jest szansa na spróbowanie zupełnie czegoś nowego, zwłaszcza można odczuć różnicę pomiędzy regionem greckim, a regionem tureckim tej słonecznej wyspy.