Cypr – szczyt sezonu

Największy ruch turystyczny na Cyprze odbywa się podczas szczytu sezonu letniego, czyli przez cały lipiec oraz sierpień. Na wyspę w tym czasie kursuje najwięcej samolotów czarterowych, plaże są najbardziej zatłoczone, w hotelach i pensjonatach zwykle panuje prawie kompletna rezerwacja miejsc, a co za tym idzie ceny na wyspie są dużo wyższe niż w pozostałych miesiącach.

Prócz najwyższych cen, w lipcu i sierpniu są także najwyższe temperatury wody i powietrza, a także praktycznie stuprocentowa pewność urlopu bez ani jednej kropli deszczu. Poza tym najwięcej osób przyjeżdża tutaj ze względu na wakacje dzieci, czy termin urlopu.

Cypr – początek i koniec sezonu letniego

W Polsce sezon letni praktycznie odpowiada długości szkolnych wakacji, jest niemiłosiernie krótki i przemija w mgnieniu oka, przez wielu ludzi nawet nie zauważony. Na Cyprze sytuacja na szczęście ma się zupełnie inaczej.

Sezon typowo letni, mimo że na wyspie przez cały rok panują temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza, rozpoczyna się wraz z końcem kwietnia a nadejściem maja. Natomiast kończy się pod koniec października lub nawet potrafi przedłużyć do początku listopada.

W tych miesiącach (oprócz lipca i sierpnia), ceny przed sezonem powoli rosną, a po nim powoli spadają, zresztą analogicznie jak temperatury wody i powietrza, a także przypływ turystów. Im bliżej szczytu sezonu tym w kurortach robi się tłoczniej, a i dalej tym jest większa szansa na spontaniczne wynajęcie pokoju w ekskluzywnym hotelu.

Cypr – poza sezonem

Teoretycznie obserwując wahania cen, a także ilość turystów przebywających na wyspie, spokojnymi miesiącami można nazwać okres rozpoczynający się od listopada, a kończący się w kwietniu. Wtedy też wśród mieszkańców żyjących z turystyki i gastronomii widać spore spowolnienie w pracy, mają oni wtedy niejako wakacje. Jednak śmiałków w tych miesiącach na Cyprze nie brakuje.

Osoby uprawiające sporty wodne, przyjeżdżają tutaj nawet poza umownym sezonem, w końcu temperatura wody nadal nie spada poniżej 10°C, a często nawet oscyluje pomiędzy 15 a 16°C, co nie różni się zbytnio od temperatury Bałtyku w czasie wakacji.

Najlepsza pora na Cypr

Nie można jednoznacznie wskazać najlepszej pory na wakacje na Cyprze. Oczywiście jeśli ktoś uwielbia upały i chce korzystać ze wszelkich atrakcji organizowanych przez hotele, powinien wybrać się w czasie sezonu letniego. Wtedy bowiem przywiezienie pięknej opalenizny jest gwarantowane, a w hotelu na pewno będą otwarte wszelkie puby na wolnym powietrzu, czy czynne będą odkryte baseny. Jednak w tym czasie za wakacje trzeba będzie sporo zapłacić.
Jeśli ktoś natomiast nie lubi tłumów, a zależy mu na spokojnym zwiedzaniu wyspy, spokojnie może się udać na Cypr poza sezonem. W końcu jest tutaj przez cały rok ciepło, słonecznie i zielono.