Cypr – przyroda

Położenie geograficzne Cypru, a także klimat jaki tu panuje niesamowicie sprzyjają rozwojowi przyrody. Natomiast dzięki nienaruszalności pewnych miejsc przez działalność człowieka, można do tej pory podziwiać dziewicze gatunki roślin oraz zwierząt, które są pod ścisłą ochroną.
Całe bogactwo przyrody można tutaj pokrótce usystematyzować poszczególnymi gatunkami zaliczającymi się do fauny i flory, a wybierając się tutaj na wczasy i dobrze obserwując, wiele z nich można faktycznie dostrzec.

Cypr – fauna

Niegdyś lasy podzwrotnikowe były bardzo urozmaiconymi w gatunki zwierząt obszarami. Niestety po wstąpieniu człowieka na wyspę i rozszerzaniu jego terenów życia, krajobraz zaczął się diametralnie przekształcać ubożąc tym samym znacznie listę gatunków zwierząt.
Do najbardziej specyficznych dla wyspy, a także do chronionych gatunków należą przede wszystkim żółwie zielone, a także foki śródziemnomorskie. Ze względu na znajdujące się na Cyprze górzyste tereny możemy do tutejszej fauny również zaliczyć dzikie owce, a także muflony. Ponadto wśród ptaków prawdziwymi okazami są tutaj orzeł cesarki oraz sokół skalny, rzadko spotykane gatunki. 
Prócz okazów jakie można podziwiać są tutaj również gatunki, na które należy bardzo uważać ze względu na śmiertelne niebezpieczeństwo z ich strony dla człowieka. Przede wszystkim trzeba uważać na żmije, węże, skorpiony, ale nie tylko.
Do najniebezpieczniejszych gatunków zalicza się tutaj: 
• żmija lewantyńska
• wąż monetowy
• wąż montpellier 
• skorpiony – m.in.: Mesobuthus eupeus 
• Tarantula europejska 
• Jeżowiec morski – w niektórych miejscach wskazana kąpiel lub brodzenie w obuwiu.

Cypr – flora

Cypryjska flora jest dla zabieganych ludzi pochodzących z krajów o umiarkowanym klimacie, prawdziwym lekiem na duszę. Przebywanie w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności nawet największy pracoholik będzie potrafił się oddać pełnemu odprężeniu oraz zapomnieniu o wielu obowiązkach. 
Prócz tutejszych gatunków roślin typowych dla klimatu śródziemnomorskiego, wraz z rozwojem handlu morskiego, na Cyprze pojawiły się także obce gatunki, które świetnie się tutaj zaaklimatyzowały.
Spacerując można mijać eukaliptusy, agawy czy nawet kaktusy. Wylegując się na plażach można schować się w cieniu różnorakich palm. Natomiast rolnicy uprawiają tutaj całe hektary winorośli, a także przeróżnych i oczywiście smakowitych cytrusów. 
Ktoś kto tu ma zamiar przyjechać zimną na pewno będzie mile zaskoczony panującą na wyspie zielenią. Ponieważ wiele rosnących tutaj gatunków drzew jest wiecznie zielona, a wśród nich niewątpliwie dęby, zarośla makii, czy nawet sosny i cyprysy.