Stolica Cypru – Nikozja

Stolicą Cypru jest Nikozja, miasto położone w północno- środkowej części wyspy. Nie dość, że miasto to pełni rolę stolicy, to również jest siedzibą rządową, a także wysoko rozwinięty ośrodek biznesowy. 
Ciekawa informacją pozostaje fakt, że Nikozja nadal jest podzielona na część grecką (południową) oraz turecką (północną), które od siebie są oddzielone umowną Zieloną Linią. Ponadto miasto to również zostało wydzielone podług historii na Stare oraz Nowe Miasto.
Stare Miasto w dawnych czasach zostało oddzielone przez Wenecjan murami, dziś nazywanymi weneckimi. Do dnia dzisiejszego są jedną z najczęściej oglądanych przez turystów atrakcji. 
Ponadto w Nikozji znajduje się całe bogactwo różnokulturowych zabytków, które były kształtowane przez burzliwą historię wyspy.

Nikozja – ludność

Jak już wcześniej wspomniano, Nikozja dzieli się na dwa ośrodki: grecki oraz turecki. Zatem społeczeństwo również mimo swego rodzaju pomieszania kultur, nadal trzyma się tego tradycyjnego podziału w kwestii chociażby politycznej.
Nietypowymi prawami jakimi rządzą się tutejsi mieszkańcy jest fakt chociażby ich podróżowania po stolicy. Mogą podróżować tylko mieszkańcy z części greckiej do tureckiej, ale jedynie pod warunkiem, że tego samego dnia jeszcze wrócą do swojej części Nikozji.

Nikozja – mapa

Chcąc dobrze zwiedzić całą Nikozję dobrze jest zaopatrzyć się dużo wcześniej w mapy. Można takie zakupić na miejscu w punktach turystycznych, jednak trzeba się liczyć z brakiem języka polskiego, a czasem nawet i angielskiego. Dlatego lepiej samemu wcześniej przygotować mapę, drukując ją z Internetu. 
Jeśli ktoś lubi aktywnie zwiedzać, nie tracąc czasu na szukanie obiektów, na tej mapie można już pozaznaczać wszelkie punkty docelowe swoich wypraw.

Nikozja – pogoda

Nikozja tak jak zresztą cała wyspa jest objęta klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim. Oznacza to bardzo wysokie temperatury i brak opadów podczas sezonu letniego, oraz ciepłe i nieco deszczowe miesiące jesienne i zimowe. Jednakże z racji tego, że stolica Cypru jest nieco schowana w głąb lądu, oddziaływanie morza na pogodę jest nieco łagodniejsze niż w typowo nadmorskich kurortach. Przede wszystkim nie jest odczuwalny tak bardzo efekt bryzy morskiej, dzięki czemu w Nikozji jest dużo spokojniej od silnych wiatrów. 
W czasie trwania miesięcy letnich dni są upalne, natomiast wieczory i noce są dużo chłodniejsze. Zatem przebywając w tych rejonach warto jest na wakacje zaopatrzyć się również w cieplejsze swetry.