Cypr w Wikipedii – podstawowe informacje

Do podstawowych informacji na temat Cypru należeć będą przede wszystkim takie dane jak:
• Stolica – Nikozja
• Powierzchnia kraju – 9 250 m² 
• Język urzędowy – turecki i grecki 
• Ustrój polityczny – republika federacyjna 
• Liczba ludności – 794 600 osób
• Gęstość zaludnienia – 132 osoby/km²

Cypr – opis

Cypr jest 163 krajem na świecie pod względem powierzchni jaką zajmuje. Położony jest on na wschodnich krańcach wód Morza Śródziemnego tym samym granicząc z Turcją, Libanem, a także z Syrią. Wg informacji zawartych w Wikipedii można wyczytać, że historia ludności na wyspie sięga 5,5 tysiąclecia przed naszą erą, kiedy to założona zostaje tam półtoratysięczna osada. 
Historia kraju przez kolejne wieki rozwija się burzliwie oraz dotkliwie dla kolejnych narodowości, które raz po raz próbują zdobyć wyspę na własność. Udaje się to dopiero Brytyjczykom, którzy następnie dochodzą do porozumienia z Turcją oraz Grecją.
Polityka nadal funkcjonuje tutaj według rygorystycznych zasad, a także według najważniejszego podziału wyspy na północną stefę turecką i południową strefę grecką. Z punktu geograficznego mówi się, że wyspa kształtem przypomina jaszczurkę, której ogon, czyli cypel wysunięty jest najbardziej na wschód.
Cały kraj w ostatnich latach, zwłaszcza po wyciszeniu burzy politycznej, rozwinął się w kierunku turystycznym. Malutkie wioski rybackie zajęły się rozwojem agroturystyki, natomiast w nadmorskich kurortach zaczęto budować ekskluzywne hotele. 
Dzięki takim poczynaniom gospodarka cypryjska znacznie poszła do przodu, zadowalając tym samym nie tylko władze i mieszkańców, ale także przyjeżdżających tutaj turystów, którzy chwalą sobie Cypr jako jeden z najlepszych krajów nadających się na wakacyjny wypoczynek.

Cypr – przewodnik

Cypr jest na tyle niewielką wyspą, że wybierając się tutaj na dłuższe wakacje, z powodzeniem można objechać go wzdłuż i wszerz, a także całą wyspę dookoła wzdłuż wybrzeża. Jednak jeśli ktoś dysponuje ograniczonym czasem na urlop, na pewno zamierza zobaczyć najważniejsze i najciekawsze atrakcje Cypru. Bez dwóch zdań każdy powinien zawitać chociaż na jeden dzień do Nikozji – stolicy Cypru, kolebki kultury i historii kraju. 
Poszukując bardziej historycznych doznań, to na północy wyspy można obejrzeć pozostałości po Krzyżowcach, czyli zamki, natomiast udając się na drugi koniec wyspy czyli południe, istnieje możliwość zwiedzenia stanowisk archeologicznych w Kurion.
Dla osób ceniących sobie kontakt z przyrodą lub zajmujących się fotografią krajobrazów, udaną wycieczką okaże się podróż w rejony Akamas – w zachodniej części wyspy. W tym regionie warto skupić się nad Parkiem Krajobrazowym Akamas, a także nad wybrzeżem zbudowanym z pięknie urozmaiconych rzeźbą skał wapiennych.