Cypr – strefa czasowa

Cypr położony jest w strefie czasowej GTM +2 godziny, co oznacza, że wylatując z Polski należy przesunąć zegarek o jedną godzinę do przodu.
Również tak jak w Polsce obowiązuje tutaj zmiana czasu na czas letni i czas zimowy. Na czas letni zawsze zmienia się godzinę w ostatnią niedzielę marca, wtedy do aktualnego czasu dodaje się jedną godzinę. Na skutek tego tej nocy śpi się krócej, a dzień się wydłuża.
Natomiast powrót na czas zimowy odbywa się zawsze w nocy z soboty na niedzielę ostatniego weekendu października. Wtedy zegary cofa się o jedną godzinę, co skutkuje dłuższym snem.
Całe zamieszania z przesunięciem czasu zostały obmyślone po to by jak najlepiej wykorzystać naturalną długość dnia, czyli naturalne światło. Ma to na celu oszczędność w zużyciu energii. W praktyce jednak istnieją takie dziedziny życia, w których zmiana czasu jest niestety ciężka do przystosowania. Jednak wszystko jest kwestią pewnego czasu.

Cypr – która godzina?

W zależności od regionu na jaki trafimy na Cyprze, możemy się spodziewać, że z mieszkańcami będziemy mogli się porozumieć w języku greckim bądź w języku tureckim. Oczywiście Cypryjczycy są bardzo gościnnie nastawieni na przybycie turystów i nie ma większych problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim, jednak jeżeli ktoś ma ochotę poznać podstawowe zapytania w tutejszych językach, to na pewno mieszkańcy wyspy będą bardzo z tego faktu zadowoleni.

Zatem po grecku o godzinę spytamy się w ten sposób:
Τι ώρα είναι [Ti ora ine] – Która godzina?

Natomiast po turecku w taki:
Saatiniz kaç? [saatiniz kacz] – Która godzina? 

Trudności mogą pojawić się w momencie, kiedy usłyszymy odpowiedź w nieznanym nam języku. Dlatego jeśli ktoś nie ma przy sobie rozmówek obcojęzycznych, niech lepiej zawsze nosi ze sobą zegarek, bądź pyta się w języku, który zna. Wtedy nie będzie najmniejszych problemów z oszacowaniem czasu.
Chociaż na tak pięknej wyspie, szczęśliwi czasu nie liczą.