Zamki Krzyżowców – opis

Krzyżowcy w historii dali się mocno we znaki wielu narodowościom. Także tutaj, na Cyprze robili sporo zamieszania, a także w niektórych regionach nawet spustoszenia. Na całym Cyprze jest kilka zamków – historycznych pozostałości po Krzyżowcach. Jednak pozostałości i historia tylko kilka z nich jest najbardziej znana i opisywana w przewodnikach. Nie znaczy to jednakże, że pozostałe są mniej warte zobaczenia, po prostu ruch turystyczny został ukierunkowane najbardziej na Zamek Kantara, Zamek Buffavento oraz Zamek Św. Hipariona.

Zamki Krzyżowców – wycieczka

Zamki Krzyżowców to także nie tylko miejsca, które zobaczyć mogą jedynie pasjonaci historii czy architektury. Jednym słowem ich konstrukcja, a także tajemnicze dzieje, którymi są one owiane przyciągają one rok rocznie setki tysięcy turystów, a w szczególności podróżujących rodzin z małymi dziećmi.

Zamki Krzyżowców – zabytki

• Zamek Kantara – został wzniesiony w okolicach IX i X wieku naszej ery. Na pewno historia tego zamku poruszy wiele osób, ponieważ rozgrywały się tu dramatyczne sceny, między innymi ucieczka Izaaka Komnenowa przed zagorzałym wojownikiem Ryszardem Lwie Serce.
• Zamek Buffavento – mieści się najwyżej spośród tych trzech zamków, bo na wysokości 940 m n.p.m., a warto wspomnieć, że rozlegają się one pomiędzy szczytami przepięknych Gór Karpas. Dlatego wyprawa na ten zamek wymaga akurat sporo wysiłku, jednak opłaca się on wspaniałymi widokami malowniczej okolicy.
• Zamek Św. Hilariona – zbudowany jest nieco niżej niż Zamek Buffavento bo na wysokości 732 m n.p.m.. Najstarsze mury pamiętają epoki panowania władców z Bizancjum, natomiast cała reszta budowli została dobudowana w znacznie późniejszych wiekach. Zamek zaciekle bronił władców, którzy panowali za jego obronnymi fortecami, dlatego zyskał sławę niezdobytego.

Zamki Krzyżowców – czy warto?

Każdy w szkole na lekcjach historii miał styczność z opowieściami o wyprawach Krzyżowych mających na celu nawrócić niedowiarków. Dlatego warto jest zobaczyć wszelkie ślady, które po sobie pozostawili. 
Jest to wspaniała lekcja historii dla każdego niezależnie od wieku i zainteresowań.