Cypr – Góry Trodos oraz Góry Karpason

Góry Trodos

Cypr mimo swoich niewielkiej powierzchni posiada naprawdę bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Mianowicie w przeważającej części kraju dominują niziny, w wielu miejscach poprzecinane licznymi wąwozami i kanionami, natomiast w południowo-zachodniej części wyspy znajduje się pasmo górskie Trodos.
Powstały one poprzez wypiętrzenie dna morskiego. Natomiast jego najwyższym wzniesieniem jest Olimp, który sięga 1952 m n.p.m.

Góry Karpason

Znajdują się w zbliżonym regionie Gór Trodos. Zbudowane są one ze skał wapiennych, zatem podatne są one na różnego rodzaju wietrzenia tworząc tym samym niesamowite formy.

Cypr – geografia

Na całej wyspie można spokojnie wydzielić cztery najważniejsze regiony geograficzne, które charakteryzują się przede wszystkim ukształtowaniem terenu oraz krajobrazami. Pierwszym najbardziej charakterystycznym regionem jest pasmo górskie Trodos, następnie warto wspomnieć o pasie wzgórz znajdujących się u podnóży wcześniej wymienionych gór.
Kolejnym pasmem górskim są nieduże Góry Karpason, a rozległa nizina na wyspie określana jest mianem Niziny Mesaria. Oczywiście cała wyspa otoczona jest z reguły pięknymi piaszczystymi plażami, ale w niektórych regionach, tak jak w przypadku regionu Akamas, dominuje skalista rzeźba terenu. Dzięki takiemu urozmaiceniu nie można narzekać na Cyprze na nudę i monotonię. 
Jeżeli ktoś lubi aktywnie spędzać czas, bez dwóch zdań powinien wybrać się na wycieczkę objazdową po całej wyspie, tylko wtedy będzie miał pełną satysfakcję, że poznał Cypr od podszewki.

Cypr – położenie

Cypr znajduje się na wodach Morza Śródziemnego, warto zatem wiedzieć, że zajmuje tym samym trzecie miejsce co do powierzchni w klasyfikacji wysp ów morza. Dokładniej wyspa rozlega się we wschodniej części basenu, a od zachodu i północy graniczy kolejno z Turcją, Syrią oraz Libanem. 
Cypr znajduje się w strefie greckiej oraz tureckiej. Północna część wyspy należy do Turcji, natomiast południowa do Grecji. 
Do najważniejszych ośrodków, które są również wysoko rozwinięte pod względem turystycznym, należeć będą między innymi Nikozja, Limassol, Pafos czy chociażby nawet Larnaka. Ponadto znajduje się tu bardzo dużo kurortów wypoczynkowych, czy nawet miejscowości portowych, w których warto zatrzymać się na wczasy.