Cypr – zaplanowanie waluty do zabrania

Wybierając się po raz pierwszy w życiu na Cypr należy się zapoznać z podstawowymi informacjami na temat tego kraju. Tego typu wskazówki mogą zdecydowanie ułatwić pakowanie, planowanie, oraz przygotowanie się do wyjazdu i w ostateczności pobyt na wyspie.
Do jednych z często powtarzających się pytań podróżnych, zalicza się również to, jaką walutę najlepiej zabrać na Cypr. Można w tej kwestii udzielić kilka cennych porad, jednak ostatecznie decyzja musi zostać podjęta zupełnie indywidualnie.

Cypr – Euro, czy Lir Turecki

Wraz z wejściem Cypru w strefę Euro i zastąpienie ta walutą funta cypryjskiego, wczasy na Cyprze zostały niejako ułatwione. Wielu Europejczyków już nie musiało wymieniać pieniędzy w kantorach.
Z racji tego, że Cypr administracyjnie podzielony jest na część turecką oraz grecką, panują tutaj również odmienne zasady dotyczące waluty.
Mianowicie, strefa południowa, czyli grecka w 2004 roku przyłączyła się do pozostałych państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. A tym samym cztery lata później w tej części kraju w obieg weszło Euro zastępując w ten sposób funta cypryjskiego. Natomiast jeżeli chodzi o Turecką Republikę Cypru Północnego, czyli turecką część wyspy, walutą obowiązującą jest tutaj Lir Turecki.
Generalnie na terenie całego kraju można spokojnie w tej walucie opłacać wszelkie transakcje. Jednak dylemat pojawia się w momencie przebywania na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Oczywiście tam też można bez najmniejszych problemów robić zakupy, czy zapłacić rachunek w restauracji w walucie Euro.
Jednak jeśli ktoś myśli ekonomicznie, w niektórych przypadkach może okazać się opłacalne płacenie Lirami Tureckimi. Wszystko dlatego, że Turecka Republika Cypru Północnego nie przynależy do Unii Europejskiej a co za tym idzie, zachowała swoją ówczesną walutę. 
Dlatego jeśli ktoś zamierza całe wakacje spędzić wakacje po stronie tureckiej Cypru, zdecydowanie bardziej opłacalne okaże się aby wymienić Euro na Liry Tureckie we własnych kantorach niż niepotrzebnie tracić nawet na minimalnych prowizjach za zmianę waluty w tamtejszych sklepach, czy restauracjach. 
Przebywając tylko i wyłącznie po stronie greckiej, nawet nie ma nad czym się zastanawiać, ponieważ tutaj tego typu dylematów mieć nie będziemy.

Cypr – brak Lirów Tureckich w portfelu, co wtedy?

Istnieje oczywiście sytuacja, kiedy to niespodziewanie i zupełnie spontanicznie zdecydujemy się na wyjazd z południa na północ Cypru, nie przygotowując się do tego kompletnie pod względem wymiany waluty.
Nie trzeba się niczym martwić, ponieważ można bardzo szybko dokonać wymiany waluty w którymś z cypryjskich kantorów, lub też taka usługa oferowana jest w wielu obiektach – sklepach, hotelach a nawet stacjach benzynowych.

Cypr – kurs walut

Na całym Cyprze istnieje możliwość płacenia w Euro, mimo że na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego obowiązuje Lir Turecki. Ostatnimi czasy kursy walut są bardzo niestabilne i ciężko jest określić średnie wytyczne wymiany waluty. Jednak sugerując się rokiem 2010, można niejako nakreślić sytuację następująco:
1€ = 2.0 TL (Lir Turecki)
1€ = 1.42 US Dollar 
1€ = 3.91 PLN Lir Turecki (TL lub TRY).
1 TL = 0.5 EUR
1 TL = 0.7 US Dollar
1 TL = 2 PLN

Cypr – kantory

Cypr z racji na swój turystyczny charakter, wprowadził w życie wszelkie możliwe udogodnienia dla turystów i nadal są one rozpowszechniane i rozwijane. Między innymi liczba kantorów na wyspie w ostatnich latach uległa znacznemu wzrostowi.
Turyści mogą zatem swobodnie tutaj zamieniać walutę z Euro na Liry Tureckie, z Lirów Tureckich na Dolary, czy z Dolarów na Euro w każdy możliwy sposób i w każdą możliwą stronę.
Prócz tego jeśli faktycznie zdarzy się sytuacja, że w pobliżu nie ma żadnego kantoru, to można być spokojnym, ponieważ w wielu sklepach również istnieje możliwość wymiany odpowiedniej waluty na potrzebną.
Poza tym bezpiecznym środkiem płatniczym jest tutaj karta płatnicza, którą można zapłacić niemal wszędzie, nawet za drobne zakupy w lokalnym sklepiku.
Posiadając konto walutowe, na którym będziemy posiadali Euro, na pewno nie będziemy mieć żadnych problemów z uiszczaniem opłat podczas wakacji na Cyprze.