Mimo tego, że Bułgaria jest krajem należącym do Unii Europejskiej, to jednak standard życia w porównaniu z innymi państwami członkowskimi jest tam naprawdę niski. Niskie płace, kryzys gospodarczy, to wszystko sprawia, że przestępczość jest tam zjawiskiem występującym dość powszechnie. I nie mówimy tu tylko o drobnej przestępczości, tylko o zorganizowanej, która obejmuje bardzo duży obszar. Prostytucja, narkotyki, korupcja, to nie tylko rzeczywistość wirtualna, to niestety prawdziwe oblicze tego kraju. Oczywiście władze wszelkimi sposobami próbują z tym walczyć, jednak jak podają najnowsze, europejskie statystyki, zbyt wiele tam się nie zmienia.
Rady dla turystów udających się na wczasy, wycieczki do Bułgarii.
Osoby planujące wyjazd do Bułgarii za pośrednictwem biur podróży przed wyjazdem są instruowani jak mają się zachować w czasie pobytu i na co zwracać szczególna uwagę. Osoba z ramienia biura podróży oddelegowana do opieki nad daną grupą turystów, ma zadanie służyć radą i pomocą na miejscu wycieczki. Jednak porady zawarte na tej stronie są na tyle uniwersalne, że mogą z nich skorzystać nie tylko turyści indywidualni, ale i osoby planujące wyjazd na wycieczki i wczasy organizowane przez touroperatorów.
Na co uważać?
Zatem gdy wybierzemy się już do Bułgarii, to pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności, które obowiązują we wszystkich miejscach na świecie. Przede wszystkim zawsze poruszajmy się w grupach, po zmroku nie oddalajmy się od hoteli, które zazwyczaj są chronione. Po drugie uważajmy w dużych skupiskach ludzkich: w autobusach, w sklepach i w restauracjach. Tam bez żadnego pardonu grasują złodzieje, którzy najchętniej okradają „ bogatych” turystów. Bądźmy ostrożni podczas wymiany gotówki w kantorach i najlepiej wybierajmy miejsca przy hotelach, czy też w bankach. Można by tak ostrzegać w nieskończoność, zatem pamiętajmy, aby dmuchać na zimne i zawsze być ostrożnym.
Bezpieczeństwo turystów w Bułgarii jest zapewne większe jak w innych krajach Unii, co nie zwalnia turystów od zachowania ostrożności w miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
Transakcje w kantorach bułgarskich
Ambasada RP w Sofii zaleca zachowanie szczególnej ostrożności wymieniając walutę w kantorach. Odnotowuje się częste przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.
Dla podróżujących samochodami do Bułgarii
W związku z częstymi w ubiegłym roku kradzieżami nowych i drogich samochodów (np. Mercedes, Audi, BMW, Toyota). Ambasada RP w Sofii zaleca podróżującym takimi samochodami daleko idącą ostrożność, a nawet nieużywanie ich w miarę możliwości w podróżach do i przez Bułgarię.
Opieka konsularna. Utrata pieniędzy lub dokumentów.
W przypadku utraty dokumentu podróży w Konsulacie RP w Sofii można uzyskać paszport tymczasowy. Najszybszym sposobem przekazywania pieniędzy z Polski w wypadkach losowych (w ciągu kilkunastu minut od momentu wpłacenia pieniądze można podjąć w Bułgarii) jest skorzystanie z usług firm zajmujących się międzynarodowymi przekazami pieniężnymi, np. Western Union. Możliwe jest też udzielenie pomocy finansowej przez konsulat, po wpłaceniu przez rodzinę lub znajomych w kraju na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych odpowiedniej kwoty, która stanowi zabezpieczenie finansowe.
Numery alarmowe.
Przed wyjazdem na urlop warto zapisać sobie ważne numery alarmowe, które obowiązują w danym kraju. Pamiętajmy o tym, że we wszystkich państwach członkowskich, obowiązuje taki sam numer alarmowy 112, zatem także jest on obowiązujący w Bułgarii. Ponadto:
- policja 166
- policja drogowa 165
- pogotowie 150
- straż pożarna 160
- pomoc drogowa 146