Niemowlę to bardzo krucha i delikatna istota. Powinniśmy więc zadbać o jej wszelkie potrzeby zapewniając jej przy tym maksimum bezpieczeństwa. O tym jak ważna jest prawidłowa dieta dla niemowlaka wie każda mama. Nawet najmniejszy błąd w żywieniu, może sprawić, że dziecko się rozchoruje. Dlaczego? ponieważ żołądki maluszków są wyjątkowo wrażliwe i łatwo im zaszkodzić. Jaka zatem jest najlepsza dieta dla niemowlaka?

Przede wszystkim należy pamiętać o zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Najlepiej stosować do gotowania potraw dla maluszków naczyń – garnki, rondle – wykonanych ze stali nierdzewnej lub stalowych, pokrytych ochronną warstwą teflonu.
W diecie dla malucha powinny znaleźć się wszystkie podstawowe składniki pokarmowe czyli:

• Mięso – ale w 100% świeże; najlepiej gdy będzie to mięso chude czyli: cielęcina, królik, drób, wołowina;
• Warzywa i owoce – także świeże i niepryskane; dokładnie umyte; najlepiej podawać w postaci przecierów lub gotowych dań dla niemowlaka;
• Jajka – świeże, gotowane na miękko;
• Jogurty – naturalne; owocowe są najczęściej dosładzane; naturalne w bezpieczny sposób chronią układ pokarmowy dziecka;
• Kaszki i dania gotowe – jedynie takie, które są przeznaczone dla danej grupy wiekowej; należy przy tym dokładnie sprawdzić datę przydatności.

Ważną zasadą przy przygotowywaniu dań dla niemowlaka jest używanie składników o najwyższej jakości. Poza tym lepiej stosować do gotowania wodę mineralną niskozmineralizowaną. Zaleca się też zdecydowanie gotowanie na parze.

Dieta dla niemowlaka nie powinna też zawierać dań, które gotowane są zbyt długo. W przypadku warzyw powinno to być nie więcej niż 8 – 10 minut. Należy pamiętać też, by dania nie były w żadnym przypadku przypalone! – dziecięcy żołądek jest jeszcze na tyle wrażliwy, że nie da on sobie rady z przypaloną skórką czy powierzchnią jedzenia. Trzeba też unikać tego, by potrawy nie były zbyt gorące. Najlepiej jest sprawdzić je na przegubie własnej ręki. Kiedy samodzielnie przygotowujemy zupę dla niemowlaka, to pamiętajmy by mięso do niej gotować oddzielnie, gdyż w czasie trwania tego procesu uwalnia się obciążające nerki dziecka białko.

Autor: Tamara Rosłoń