Osoby, które stały się posiadaczami „nadprogramowych” kilogramów, często dochodzą na pewnym etapie swojego życia do wniosku, że warto je porzucić. Jedni decydują o tym sami – wtedy efekty diety bywają zaskakująco pozytywne. Inni zmuszani zostają do podjęcia walki z kilogramami, przez swoich lekarzy – wówczas efekty także przychodzą ale zdecydowanie trudniej. Jednym i drugim, przychodzą z pomocą różnego rodzaju diety. Są to specjalnie opracowywane programy żywieniowe. Mają one na celu zredukowanie wagi a także sprawienie, że nasz organizm będzie pracował zupełnie inaczej – bardziej sprawnie. 

Jedną z wielu dość skutecznych diet jest tak zwana dieta kopenhaska. Dieta ta należy do dość rygorystycznych programów dietetycznych, z tego też względu lekarze przestrzegają by nie stosować jej zbyt często. 
Dieta kopenhaska trwa 13 dni. Jej głównym efektem jest ustabilizowanie przemiany materii. W efekcie nie tylko gubimy od 7 do nawet 20 kilogramów. Możemy także być pewnymi, iż zachowując pewne nawyki żywieniowe z nią związane, waga ta nie powróci. Jeśli w trakcie jej stosowania, zdarzy nam się „wpadka”, wówczas należy przerwać dietę. Powtórzyć możemy ją, dopiero po 3ech miesiącach! – jest to szalenie ważne zalecenie, którego nie należy pod żadnym pozorem zignorować. W przypadku pozytywnego efektu, należy dietę tą powtarzać co 2 lata. 

Menu tej diety opiera się na trzech posiłkach dziennie. Należy też podkreślić, że jest to dość ubogi jadłospis. Wchodzą w jego skład:

•    Kawa
•    Cukier w kostkach – 1 kostka cukru na jeden dzień diety
•    Gotowane warzywa: szpinak, pomidor, marchewka
•    Chuda wędlina
•    Chude ryby
•    Jajka, naturalny twaróg i jogurt.

Gdy zakończymy już dietę z pozytywnym skutkiem, powinniśmy przestrzegać paru ważnych zasad. Po pierwsze należy unikać węglowodanów. Najlepiej też pożegnać się z białym pieczywem. Trzeba też ograniczyć ilość spożywanego: ryżu, makaronu i ziemniaków. Należy też zadbać o to, by dziennie spożywać do 2 litrów wody. 

Dieta kopenhaska to dieta niskokaloryczna. Jest to też dieta wysokobiałkowa, dzięki czemu w trakcie jej stosowania, z pewnością nie odczujemy braku energii. Lekarze przestrzegają jednak, kto może ją stosować. Przede wszystkim osoby zdrowe, osoby z wyraźną nadwagą a także takie, które nie stosowały przez ostatnie miesiące żadnej diety niedoborowej. W innych przypadkach, może się ona skończyć omdleniem lub ogólnym brakiem energii i apatią. 

Autor: Tamara Rosłoń