Pojęcie jakim jest dieta oznacza, z medycznego punktu widzenia specyficzny sposób odżywania się. Jest ona stosowana zazwyczaj w dwóch celach. Pierwszy cel stosowania diety, to utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej. W drugim przypadku, dieta stosowana jest by usunąć objawy określonej choroby i pomóc ustrojowi wrócić do dawnej kondycji. 
Dieta jabłkowa to ten rodzaj diety, który zdaje się łączyć w sobie obie te właściwości. Pozwala ona pozbyć się od 1 do 1,5 kilograma. Poza tym jest to dieta, która działa oczyszczająco oraz odtruwa nasz organizm. Jej działanie bywa bardzo pozytywne dla naszego zdrowia. Można ją stosować jako uzupełnienie innych stosowanych diet. 

Bazą na jakiej opiera się dieta jabłkowa to ocet jabłkowy. Z tego też względu bardzo często dieta jabłkowa określana jest jako dieta na bazie octu jabłkowego. Spożywanie niewielkich ilości octu jabłkowego, przyspiesza w bezpieczny dla naszego zdrowia proces trawienia. Poza tym działa jako „wypełniacz” żołądka. Ocet jabłkowy zawiera też bardzo dużo witamin, minerałów oraz pektyn. Są to składniki ważne dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Jego dobroczynne działanie to także zapobieganie atakom tak zwanego wilczego głodu. 

Dieta jabłkowa trwa przez dwa dni. Jej menu to woda mineralna, herbaty ziołowe, herbaty owocowo oraz wywar z jarzyn ale bez dodatku soli. Dodatkowym składnikiem jaki trzeba w niej stosować to specjalna mieszanka. Można ją bez problemu przygotować samemu w naturalnych warunkach domowych. Mieszanka nie szkodzi naszemu zdrowiu. Składa się ona z następujących składników:

•    1 szklanki wody 
•    2 łyżeczki octu jabłkowego
•    1 łyżeczka miodu. 

Składniki te łączymy ze sobą, intensywnie mieszając. Mieszankę jaka powstanie, należy pić drobnymi łyczkami trzy razy dziennie.
Dieta jabłkowa jest jedną z lepiej tolerowanych przez nasz organizm dietą. Nie przynosi ona szkód. Jest to rodzaj głodówki, ale trwa ona na tyle krótko, że nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych efektów. Można ją więc stosować bez względu na wiek i przebyte czy posiadane choroby. W razie wątpliwości warto dopytać lekarza, czy rzeczywiście tego typu dieta nam nie zaszkodzi.

Autor: Tamara Rosłoń