Jedną z poważniejszych przypadłości naszych czasów i społeczeństw jest otyłość. Lekarze biją coraz częściej na alarm, gdyż przybywa coraz więcej osób w różnym wieku, które borykają się z nadmiarem kilogramów. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Otyłość staje się też problemem dzieci i młodzieży. Takiemu stanowi rzeczy, sprzyja przede wszystkim bardzo niezdrowy tryb życia, dieta składająca się z „przypadkowych” składników i potraw, ciągły pośpiech. Mało się ruszamy, gdyż nie mamy na to zbyt wiele czasu. Nie odmawiamy sobie różnych małych i drobnych przyjemności, ponieważ jesteśmy przekonani o ich pozornej nieszkodliwości np. batoniki wysokoenergetyczne czy chociażby napoje energetyzujące. U osób dorosłych dochodzą jeszcze różnego rodzaju nałogi. Wszystko to sprzyja rozwojowi otyłości. Z tego też względu, wielu z nas zmuszonych jest do natychmiastowego przejścia na dietę. Wybieramy zazwyczaj bezwiednie, te diety które obiecują nam szybkie efekty w bardzo krótkim okresie czasu. Mało kto z nas wie, że najlepsze efekty osiąga się jedząc te produkty, które są dopasowane do naszej grupy krwi. 

Jak powszechnie wiadomo, grupy krwi dzieli się na: A, AB, B i 0. My zajmiemy się omówieniem diety dla grupy krwi 0. 
Dieta dla osoby z grupą krwi 0 powinna koncentrować się wokół składnika pokarmowego jakim jest białko. Z tego też względu, lekarze radzą by osoby z tą grupą krwi unikały produktów mlecznych                  i zbożowych. Poza tym powinni oni wykluczyć ze swojego menu takie składniki jak: fasole oraz rośliny strączkowe.

Przepisy

Jadłospis diety dla krwi 0 powinien opierać się na następujących podstawowych składnikach:
•    Mięso i drób z wyłączeniem bekonu, mięsa gęsiego, szynki i wieprzowiny;
•    Jaj i nabiał z wyłączeniem chudego lub 2% mleka, jogurtów, kefiru, koziego mleka, maślanki, lodów, serwatki, wszystkich rodzajów sera;
•    Oleje i tłuszcze z wyłączeniem oleju bawełnianego i oleju kukurydzianego;
•    Orzechy i pestki z głównym nastawieniem na pestki dyni i orzechy włoskie;
•    Zboża – należy je całkowicie wyeliminować z naszej diety;
•    Chleb – dozwolone jedynie pieczywo esseńskie i tak zwanych chleb Ezechiela.
Osoby z tą grupą krwi, powinny też unikać niektórych soków owocowych. Nie powinny one sięgać na przykład po sok z jabłek, z kapusty, napoje i soki pomarańczowe. 

Autor: Tamara Rosłoń