Episkopi – opis

Episkopi jest to malowniczy kurort położony w południowo-zachodniej części Cypru. Leży u wybrzeża Morza Śródziemnego, do jednego z większych ośrodków turystycznych – Limassol jest stąd tylko w przybliżeniu dziesięć kilometrów drogi. 
Do najbliższego lotniska w Pafos stąd jest tylko 50 kilometrów, zatem komunikacja do tego malowniczego kurortu jest naprawdę wysoko rozwinięta.
Historia tej ciekawej miejscowości liczy sobie dosłownie półtorej wieku. Mianowicie, była to niegdyś zwykła rybacka wioska, którą mieszkańcy szybko zaczęli przekształcać na miejscowość coraz częściej odwiedzaną przez turystów z całego świata. Powstały tutaj pensjonaty, hotele a także polepszyła się w znacznym stopniu komunikacja z resztą okolicznych kurortów.

Episkopi – zabytki

Samo Episkopi nie jest kolebką cypryjskich zabytków. Mianowicie jest to rozwinięta rybacka wioska, aniżeli ośrodek kultury. Jednak będąc tutaj na pewno warto zobaczyć miejscowy kościół, a także powinno się zwiedzić jeszcze tradycyjne rybackie chaty, w których można spotkać również tradycyjny sposób wypiekania chleba, a przy okazji i skosztować tutejszych przepysznych wyrobów.
Jeśli ktoś uwielbia zwiedzać, bez dwóch zdań powinien udać się na wyprawę po okolicznych miejscowościach. A dokładniej swoimi starożytnymi zabytkami, do zwiedzania zachęca niedaleko położony Limassol. 
Można tutaj już zobaczyć Kościół Agia Anastazia, którego genezę przypisuje się aż do XII wieku, kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest również bez wątpienia Kościół Agia Christiana, który posiada w sobie także Muzeum Eklezjasty.
Wczasowicze, którzy lubią poszerzać swoja wiedzę o miejscową kulturę i są ciekawi jak wygląda tutejsza sztuka, a także historia regionu, powinni się oni udać do tutejszego Muzeum Sztuki Regionalnej, w którym na bark atrakcji narzekać nie będą mogli. Bowiem znajdują się tutaj eksponaty mające swoją historię już w Neolicie, a także bardziej współczesne okazy sztuki, pochodzące z okolic XX wieku obrazy i rzeźby.

Episkopi – czy warto?

Episkopi jest dość charakterystycznym kurortem, rozwiniętym turystycznie bardziej pod kątem agroturystyki, aniżeli luksusowych apartamentów w hotelach pięciogwiazdkowych.
Dlatego, jeżeli ktoś lubi takie sielskie klimaty, a przede wszystkim chciałby poznać tutejszą kulturę, kuchnię a także ludzi, to bez dwóch zdań powinien się wybrać na wczasy właśnie do Episkopi. 
Wczasy w tym miejscu przede wszystkim są idealnym pomysłem dla rodzin z małymi dziećmi, bowiem na nudę nie będą mogli oni w tym miejscu narzekać.