Famagusta – opis

Wyjazd na Cypr wiąże się bardzo często z podjęciem decyzji w jakiej części wyspy zamierzamy wypoczywać. Istnieje bowiem podział Cypru na część azjatycką i europejską. Famagusta leży we wschodniej części Cypru, po stronie tureckiej. Miasto to ma malownicze położenie nad Zatoką Famagusta i rozleglej Nizinie Mesaria. Famagusta posiada idealne połączenie ze stolicą Cypru – Nikozją.

Famagusta – zwiedzanie

Jeśli nawet ktoś zatrzymuje się na Cyprze w malutkim nadbrzeżnym kurorcie na pewno powinien udać się na wycieczkę do Famagusty.
Jest to miasto, które miało burzliwą historię, styczność z wieloma kulturami jak i zarówno z różnymi religiami, co można odczuć zwiedzając tutejsze zabytki. Ponadto jest to nadmorskie miasteczko, w którym nie brakuje atrakcji czysto turystycznych. Tawerny, knajpki, kawiarnie, wypożyczalnie sprzętów do sportów wodnych to tylko nieliczne z nich. Można tutaj spróbować typowej tureckiej kuchni nie udając się wcale do Turcji.

Famagusta – zabytki

Jak już wcześniej wspomniano, Famagusta została dotknięta w przeszłości licznymi wojennymi zawieruchami różnych kultur i wyznawców określonych religii, zwłaszcza Islamu i Chrześcijaństwa.
Najważniejszym zabytkiem w Famaguście jest Meczet Lali Mustafy Paszy, który niegdyś był Katedrą św. Mikołaja. Budowla ta pochodzi z XIII wieku, jednak tureccy najeźdźcy przekształcili świątynie w meczet.
Podróżni również powinni się udać na zwiedzanie starej twierdzy obronnej wzniesionej jeszcze za czasów Lusignanów, a obecnie nazywanej Wieżą Otella. Ciekawym obiektem także w Famaguście jest Kościół św. Piotra i Pawła.

Famagusta – czy warto?

Jeśli ktoś lubi azjatyckie klimaty, a nie ma niestety okazji aby się udać w głąb tego tajemniczego i egzotycznego kontynentu to wakacje w Famaguście może uważać za strzał w dziesiątkę. 
Miasto to jest przesycone kulturą turecką, zachęca wszystkich turystów do poznawania tutejszych smaków lokalnej kuchni, poznawania tutejszej kultury, tańców, a także historii regionu w postaci licznych i przepięknych zabytków. Ponadto miasteczko leży nad wschodnią częścią Basenu Morza Śródziemnego, co sugeruje wspaniałą pogodę, idealną nie tylko na zwiedzanie miasta i okolic, ale także na plażowanie na piaszczystych plażach.
Można być pewnym, że z wycieczki do tego miasta można przywieźć tylko i wyłącznie pozytywne, i niezapomniane wspomnienia.