Kolossi – opis

Kolossi położone jest nad Morzem Śródziemnym, a dokładniej w południowo-zachodniej części Cypru. Lokalizacja tego kurortu jest naprawdę wyśmienita. Bowiem plaże leżą w zasięgu ręki wczasowiczów, a pozostałe ośrodki wczasowe są porozmieszczane po sąsiedzku. Dosłownie 7 kilometrów od Kolossi położona jest znana miejscowość Limassol, natomiast do najbliższego portu lotniczego Pafos stąd jest niecałe 60 kilometrów. Kolossi, jest to jedna z rozwiniętych mniejszych miejscowości, a tym samym należąca do zespołu kurortów na tym wybrzeżu zaraz obok Episkopi, Erimi, czy też chociażby Trachoni. 
Kolossi charakteryzuje się spokojnym trybem życia tutejszych mieszkańców, co sprawia, że pobyt w tym miejscu mija naprawę sympatycznie oraz odrobinę leniwie.

Kolossi – zabytki

Kolossi posiada dość bogatą przeszłość, której ślady można oglądać w tutejszych pozostawionych przez czas oraz dawne cywilizacje zabytkach. Chyba jednak najważniejszym i najsłynniejszym zabytkiem, oczywiście godnym obejrzenia jest tutejszy Zamek Kolossi. 
Ta przepiękna budowla swoją historię sięga u początku XII wieku, kiedy to Joannici otrzymali prawa ziemskie, a pod koniec tego samego wieku z tej racji wznieśli swój zamek. Jednak krwawe wojny na pewien czas zmieniły bieg historii, a co za tym idzie w XIV wieku do władzy na zamku dotarli Templariusze.
Na szczęście szybko władza ta im została odebrana przez rodowitych założycieli tejże budowli. Zwiedzanie zamku możliwe jest przez cały rok, każdego dnia. A naprawdę jest co zwiedzać, ponieważ kompleks składa się z trzech rozbudowanych pięter, a na każdym z nich są pomieszczenia służące niegdyś do określonych funkcji. Na parterze znajdowały się magazyny, na pierwszym i drugim piętrze znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, takie jak kuchnia, natomiast na samej górze zamieszkiwał władca.
Ciekawostką jest to, że prócz funkcji ochronnej, zamek ten posiadał również funkcje niejako spożywcze. Mianowicie na jego obszarze produkowano bardzo słodkie wino, które do tej pory znane jest pod nazwą Commandaria.

Kolossi – czy warto?

O tym czy warto wybrać się na wczasy do Kolossi, zależy przede wszystkim już od indywidualnego gustu wczasowicza. Jedno jest pewne, jeżeli ktoś lubi spędzić wakacje w niewielkiej miejscowości i nastawić się na błogi wypoczynek na zadbanych i miejscowych plażach nie powinien się dwa razy zastanawiać nad wyborem kurortu, tylko decydować się na wakacje w Kolossi. Może być spokojny, że mimo sielskiego charakteru tej miejscowości, rozrywki tutaj również nie zabraknie.