Kurion – opis

Osoby fascynujące się starożytną architekturą, archeologią i podróżami po miejscach, w których czas się zatrzymał, powinny bez wątpienia odwiedzić Kurion. Jest to stanowisko archeologiczne położone w południowej części Cypru.
Niegdyś znajdowało się tutaj państwo-miasto Curium. Punkt docelowy znajduje się nieopodal znanych miast takich jak Limassol, czy też Episkopi.

Kurion – wycieczka

Kurion znajduje się bardzo często w biurach podróży na listach wycieczek fakultatywnych. Jeśli jednak ktoś jedzie na Cypr na własną rękę, dobrze jest by wcześniej zadbał o informacje na temat wypożyczeniu samochodu lub sprawdzeniu komunikacji w te strony. 
Przebywając na południowych wybrzeżu i objeżdżając pobliskie atrakcje turystyczne naprawdę warto poświęcić chociaż kilka godzin na zobaczenie tego obiektu.

Kurion – zwiedzanie

Stanowiska archeologiczne, które tu się znajdują zawierają w sobie bardzo cenne obiekty, które stanowczo powinno się zobaczyć. Można cały obszar obejść po kolei, można jednak również wybrać sobie tylko te obiekty, które będą podróżnych interesować najbardziej. 
Tym bardziej, że wszystkie stanowiska są otwarte każdego dnia, a w czasie sezonu godziny otwarcia są wydłużone o dodatkowe dwie i pół godziny. Bilet wstępu kosztuje niecałe dwa Euro.

Kurion – zabytki

W Kurionie jest bardzo dużo cennych zabytków pochodzących z epoki Starożytności. Jednym z najbardziej przyciągających uwagę jest tutejszy teatr pochodzący z II wieku p.n.e.. Cała budowla została odnowiona do tego stopnia, że obecnie odbywają się tutaj ciekawe imprezy okolicznościowe oraz przedstawienia teatralne. 
Następnym miejscem wartym obejrzenie jest dom Eustoliosa, który przyciąga uwagę turystów przepięknymi mozaikami tworzonymi ówcześnie na podłogach budowli, a także wieloma starożytnymi łaźniami. Kilometr od stanowisk archeologicznych można zwiedzać stadion, który został wzniesiony około 1800 lat temu. Natomiast dwa kilometry dalej od Kurionu mieści się Sanktuarium Apollina Hylatesa.
Są to co prawda jedynie ruiny, jednak warto je zobaczyć. Świątynia ta pamięta jeszcze czasy rzymskie, niestety nie wytrzymała kataklizmu trzęsienia ziemi, które nastąpiło tutaj w 365 roku.

Kurion – czy warto?

Kurion jest takim miejscem na ziemi, które dobrze jest aby każdy Europejczyk miał szansę zobaczyć. Wszystko dlatego, że tu rozgrywały się jedne z najważniejszych zdarzeń mających wpływ na resztę historii. Dlatego jeśli tylko ktoś ma możliwość, lub znajduje się w tych okolicach na pewno nie będzie żałować wyprawy w to magiczne miejsce.