Ceny oraz informacje podstawowe o Cyprze. Przepisy wjazdowe, waluta, kantory i ceny na Cyprze.

Cypr to państwo i jednocześnie nazwa wyspy, na której się ono znajduje. Malownicze położenie na Morzu Śródziemnym sprawia, że urlop w tym miejscu jest marzeniem wielu z nas. Piękne plaże, egzotyczna roślinność i słoneczna pogoda przez wiele miesięcy w roku sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie wakacyjnego wypoczynku.

Na granicy.

Polacy aby móc wjechać na terytorium Cypru, muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest potrzebna żadna wiza, zatem przekroczenie granicy nie stanowi żadnego problemu. Przepisy wjazdowe pozwalają na wwiezienie na terytorium państwa określonej liczby podstawowych artykułów, ich wielkości można poznać na stronie ambasady. Jeżeli wybieramy się na urlop z pupilem, to trzeba posiadać dla niego ważny paszport i kartę z aktualnymi szczepieniami.

Waluta, kantory, płatności, ceny.

Obowiązującą walutą jest euro i bez problemu wymienimy walutę już na miejscu. W hotelach, dużych restauracjach można również płacić kartą, jednak korzystniej jest wymieniać walutę w kantorach i dopiero dokonywać płatności. Ceny są porównywalne do wielu państw europejskich, choć oczywiście w szczycie sezonu jest najdrożej.

Przykładowe ceny:

  • bilet autobusowy jednorazowy – ok. 1 euro
  • kufel piwa – 3-4 euro
  • bilet do kina dla dorosłych – ok. 7 euro; do teatru – ok. 17-20 euro
  • śniadanie – ok. 3-7 euro
  • lunch – ok. 7-14 euro
  • kolacja w lokalnej restauracji (posiłek plus piwo) – ok. 20 euro.