Przybywając do Tajlandii, nie sposób ustrzec się od wszelkich wydatków. Dlatego też warto wiedzieć, jaka jest waluta w Tajlandii oraz czy są tam honorowane karty kredytowe lub płatnicze. Waluta w Tajlandii to tak zwany tajski bath. Dzieli się on, na 100 satangów. Tak bardzo lubiane przez na karty kredytowe nie wszystkie i nie wszędzie są honorowane. 
Waluta obowiązująca na obszarze Tajlandii występuje w dwóch postaciach: 

  • Banknoty, czyli 1000B, 500B, 100B, 50B oraz 20B
  • Monety, czyli 10B, 5B, 1B oraz 50 satangów i 25 satangów.

Dla ułatwienia dodamy, iż: 
100 THB = ok. 10 PLN i ok. 3,00 USD
Aktualny kurs wymiany wynosi:
1 THB  ⇒  0.1029 PLN
100 THB  ⇒  10.29 PLN
1000 THB  ⇒  102.9 PLN
Skrót, jakim posługują się Tajowie, na określenie swojej waluty to THB.
Symbol oznaczający tą walutę to: ฿

Kiedy i gdzie najlepiej wymienić walutę?

Polski Złoty jest niewymienialną bezpośrednio na tajską walutą. Z tego też względu, powinniśmy mieć przy sobie Euro lub Dolary Amerykańskie. Najkorzystniejszą wymianę waluty, oferują nam tamtejsze kantory. Dotyczy to głównie banknotów 100, 50 i 10 – dolarowych. Podobnie dobre warunki wymiany waluty, proponują nam banki. Najgorsze transakcje tego typu, oferują nam tamtejsze punkty wymiany waluty w miejscowych hotelach.  

Jak płacić na Tajlandii.

Na obszarze kraju, możemy posługiwać się kartami kredytowymi, ale nie wszystkimi. W Bangkoku, mieście Chiang Maj, w większych miastach Tajlandii oraz na wyspie Phuket, honorowane są następujące karty kredytowe:

  • Diners Club
  • MasterCard
  • Visa.

Prowizja wynosi ok.3 – 5%.

Przykładowe opłaty

Aby poczuć prawdziwy urok Tajlandii, możemy skorzystać z różnych tamtejszych usług. Wśród nich na plan pierwszy, wysuwa się wynajem samochodów. Jest to dość wygodna forma zwiedzania tego pięknego kraju. Średnio za wynajem samochodu przyjdzie nam zapłacić ponad 1500 bathów. Poza tym, warto również skorzystać z łodzi ekspresowych. Opłata za kurs wynosi od 9 do 15 bathów.  Łodzie kursują w godzinach od 6 do 19:55 i zatrzymują się na różnych przystaniach południowego regionu Tajlandii. Posiadają one specjalne oznaczenia:

  • Łodzie z żółtymi flagami – to naprawdę ekspresowy sposób podróżowania; nie zatrzymują się one jednak na zbyt dużej ilości przystanków;
  • Łodzie z pomarańczowymi flagami lub bez nich – są nieco wolniejsze i zatrzymują się niemal na wszystkich napotykanych po drodze przystaniach.

Ważną kwestią są również opłaty za nocleg. Kształtują się one następująco: 

  • Hotele jednogwiazdkowe – poniżej 2000 bathów;
  • Hotele dwugwiazdkowe – 2000-3000 bathów;
  • Obiekty trzygwiazdkowe- 3000-5000 bathów;
  • Hotele czterogwiazdkowe – powyżej 5000 bathów.  (dotyczą pokojów dwuosobowych).

(źródło informacji o cenach to: Steve Van Beeck: „Kieszonkowy przewodni: Tajlandia od środka. )