Walutą obowiązującą na terenie Tajlandii jest baht tajski, 1baht jest równy około 10 polskich groszy.

1 baht równy jest 100 satangom, dostępne są banknoty o nominałach 20 bahtów w kolorze zielonym, 50 bahtów w kolorze niebieskim, 100 bahtów w kolorze czerwonym, 500 bahtów w kolorze liliowym oraz 1000 bahtów w kolorze jasnobrązowym, z monet dostępne są 25 i 50 satangów oraz 1 baht, 5 bahtów i 10 bahtów. 

Najlepszą walutą, jaką można z sobą zabrać do Tajlandii dla osób z Europy jest euro, mogą być to również dolary amerykańskie, jednak tylko z nowych edycji, stara edycja jest nieakceptowalna.

Oczywiście można mieć z sobą każdą powszechną na świecie walutę i także ją wymienić, jednak to właśnie euro i dolary zapewniają najmniej problemów, dlatego warto wyposażyć się właśnie w jedną z tych dwóch walut.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Chociaż może wydawać się to odrobinę niecodzienne, to walutę wymieniać najlepiej po przylocie do Tajlandii, otrzymamy wtedy najlepszy kurs, a co za tym idzie więcej miejscowej waluty, zakup bahtów przed przylotem do Tajlandii jest niepotrzebny, do tego jest to czysto nieopłacalne.

Wymiany dokonywać należy w kantorach lub bankach, unikać należy kantorów na terenach hoteli, gdyż zapewniają one najmniej korzystny kurs.

Wypłacając pieniądze z bankomatów, należy pamiętać o obowiązkowej prowizji 150 bahtów, można jej uniknąć w bankomatach AEON, jednak nadal należy wtedy pamiętać o prowizji naszego banku, dlatego przed wyjazdem dobrze jest się zapytać o nią w oddziale banku.

Na co zwrócić uwagę?

Przy pierwszej wymianie turysta dostanie znaczny plik banknotów, dlatego należy mieć przy sobie najlepiej saszetkę na pieniądze lub pojemny portfel, pieniądze należy przeliczyć, nie warto pozwolić sobie na wepchnięcie najwyższego nominału 1000 bahtów w jednym banknocie. 

Jeżeli zostaniesz z najwyższymi nominałami, możesz mieć problemy, aby je wydać, zapłacić nim można np. za hotel, jednak inne mniejsze sklepiki lub sprzedawcy, będą mieli problem, aby wydać resztę, albo zwyczajnie odmówią przyjęcia tak wysokiego nominału w obawie, że sami mogą mieć problemy z jego wydaniem. 

Nie można się dziwić, na chwilę obecną jest to ponad 111zł, dzienny zarobek drobnego sprzedawcy w samym Bangkoku może wynosić ok. 200 bahtów dziennie, dlatego należy zrozumieć, że nie przyjmie on takiego nominału.

Na tajlandzkiej walucie widnieje podobizna króla Tajlandii, przez co należy mieć do pieniędzy szacunek, podczas ich liczenia należy upewnić się, że są one w dobrym stanie, nigdzie nie naderwane lub nader pogniecione, takiej waluty nikt od nas nie przyjmie. 

Uważać trzeba również w małych sklepikach i na bazarach, nigdy nie płaćmy w nich kartami kredytowymi, robić to można tylko w większych centrach handlowych oraz hotelach, płacąc za drobne usługi lub np. posiłki na bazarach lepiej mieć odliczoną kwotę, zaoszczędzi nam to wielu problemów.

To wszystko, co musisz wiedzieć o walucie i płaceniu nią, zanim wybierzesz się do Tajlandii.