Jazda samochodem po Cyprze – ruch lewostronny

Na Cyprze jest ruch lewostronny jak w UK. O tym należy pamiętać. Wszystkie samochody z wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne, żeby lokalni kierowcy uważali na nich.

Ze względu na wyjątkowo dobry stan dróg na Cyprze bardzo wygodnym środkiem transportu okazuje się nic innego, jak samochód. Nie ma najmniejszych problemów, aby wynająć auto i ruszyć na przemierzanie całej wyspy wzdłuż i wszerz.

Ponadto, między większymi miastami istnieją naprawdę komfortowe i szybkie połączenia dróg, dzięki czemu turyści przebywający na Cyprze po raz pierwszy, spokojnie mogą podróżować na własną rękę opierając się jedynie na aktualnych mapach.

Jazda samochodem po Cyprze – warunki wypożyczenia auta

Jak już wcześniej wspomniano, nie ma najmniejszych problemów z wypożyczeniem samochodu na Cyprze. Istnieje bowiem cała masa firm, która żyje tylko właśnie z tego typu usług.
Jednak aby wypożyczyć auto, muszą być spełnione podstawowe warunki panujące na wyspie.
Dwoma najważniejszymi jest oczywiście posiadanie ważnego prawa jazdy oraz skończone dwadzieścia jeden lat. Ten wiek jest niezbędny do otrzymania kluczyków od samochodu na Cyprze. 

Wynajmując auto wykupuje się również ubezpieczenie na samochód, które w wykupione w południowej części Cypru nie obowiązuje już w części północnej. W części tureckiej trzeba wykupić już osobne ubezpieczenie obejmujące jazdę po tym obszarze. Aby nie dostać mandatu, należy przestrzegać przepisy ruchu drogowego. Do nich należeć będą między innymi dozwolona maksymalna prędkość na terenach zabudowanych 50 km/h, a na trasach szybkiego ruchy wynosi ona 100 km/h. Oczywiście są to dane ogólne i trzeba się stosować do znaków drogowych.

Jazda samochodem po Cyprze – na co uważać?

Wypożyczając samochód na Cyprze trzeba mieć na uwadze kilka panujących tutaj zasad, by poczuć się w miarę swobodnie na cypryjskich drogach. Mianowicie trzeba się przestawić z ruchu prawostronnego na lewostronny, co może być początkowo uciążliwe jednak przy odpowiednim skupieniu szybko wejdzie w nawyk.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są znaki drogowe porozstawiane na odludnych miejscach lub przy niewielkich wioskach. Niestety wielu turystów skarży się na ich pewną nieprecyzyjność w informowaniu o tym, ile jeszcze kilometrów zostało do danego celu. Dlatego powinno się mieć mapę w zanadrzu by samemu ocenić długość trasy. Tankując na stacjach benzynowych powinniśmy się spodziewać cen zbliżonych do cen panujących w kraju.

Jednak podróżując w szczycie sezonu mogą być one zdecydowanie wyższe.