Kairunan – najstarsze miasto islamskie w Afryce Północnej. Co warto zwiedzić, jaka jest pogoda, a także jakie atrakcje czekają w tym zakątku na turystów?

Dawno temu, w odległych jeszcze starożytnych czasach, wódz Oqba ibn Nafi szukając miejsca dla swojego plemienia rzucił oszczepem na nieuprawianą dotąd ziemię stepową, zakładając tym samym pierwsze arabskie miasto w Afryce – Kairunan – obecnie czwarte święte miasto Islamu, zaraz po Mekce, Medinie czy Jeruzalem. Stąd też rozszerzała się dalej nauka o Allahu na całą północną Afrykę, natomiast pierwsze wzmianki o powstaniu miasta datuje się na 670 rok w erze Chrystusa.

Wczasy w Kairunan

Z pozdrowieniem Allaha, bez zbędnego pośpiechu, zwiedzając miasto w labiryncie małych uliczek i dróżek można spędzić przyjemny urlop w Kairunan, zgłębiając przy okazji nieznaną nam dotąd kulturę. Niedaleko rozlega się tunezyjska plaża, gdzie kuszące swym żarem słońce zaprasza spragnionych relaksu i odpoczynku turystów. Oddzielenie plażowego raju od centrum pełnego historycznych, dobrze utrzymanych zabytków pozwala nie tylko odpocząć, ale zdystansować się podczas urlopu. Dobra baza hotelowa, jak i restauracje, oferujące regionalne, jak i europejskie dania, sprawią, że urlop pod każdym względem będzie udany.

Atrakcje w Kairunan

W architekturze Kairunan nad budynkami mieszkalnymi, hotelami i centrami, dumnie górują Moszee, które pamiętają jeszcze czasy VII wieku przed naszą erę. Warto spośród wszystkich szczególnie zwiedzić Wielką Moszeę, Sidi Oqba-Moschee, z bogatymi dekoracjami hiszpańako – mauretańskimi. Moszeę można odwiedzić w każdy dzień tygodnia, oprócz piątków. Jest to najstarsza Moszea na świecie, która zachwyca nie tylko swym wyglądem, ale także wnętrzem, gdzie między innymi znajduje się drewniana, wysoka na pięć metrów ambona. Islamskich świątyń w Kairunan jest jednak o wiele więcej, ich kopuły dumnie prześwitują pomiędzy tarasami i czynią to miasto wyjątkowym i wartym zwiedzania. Kairunan słynie także z wyrobów dywanów. Z pewnością zwiedzając miasto można zachwycać się ręcznie wykonywanymi kolorowymi kobiercami dywanowymi.

Pogoda w Kairouan

Szukając zakątków, gdzie przez cały rok świeci słońce, a temperatury nie schodzą poniżej 25 stopni Celsjusza, z pewnością to tunezyjskie miasteczko będzie strzałem w 10. Ciepła woda Morza Śródziemnomorskiego kusi przyjemną kąpielą, a z pewnością po udanym urlopie przywieziemy ze sobą złocisty kolor afrykańskiej opalenizny.