Khajuraho – krótki przewodnik
Główną atrakcją, jaka czeka na przybywających do Khajuraho, to kompleks niezwykłych świątyń. Największą atrakcję dla turystów stanowi fakt, że większość tych świątyń, została ozdobiona motywami z Kamasutry. Budowle te pochodzą z X i XI wieku. Z przeszło 100 budynków, zachowało się jedynie 22. Warto również nadmienić, iż zabytki Khajuraho wciągnięto na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pogoda na Khajuraho to dość wysokie temperatury powietrza w ciągu dnia oraz niewielka ilość dni deszczowych w ciągu całego roku. Takie warunki, czynią Khajuraho bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku na obszarze Indii.
Gorące Khajuraho
Pogoda na Khajuraho, to dość trudne warunki klimatyczne, szczególnie, jeśli ktoś ciężko znosi dokuczliwe upały. Najwyższa temperatura na Khajuraho panuje tam w maju i wynosi 40 stopni Cw dzień. Wieczorem nieco się ochładza i możemy wtedy liczyć na 27 stopni C. Najbardziej sprzyjające nam warunki pogodowe, panują na Khajuraho w okresie od grudnia do lutego i oznaczają temperatury wahające się od 23 stopni C do 26 stopni C. Jeśli jednak kochamy słońce i wysokie temperatury nie są dla nas problemem, wówczas możemy wybrać się do Khajuraho w okresie od marca do lipca, kiedy to średnia temperatur wynosi od 32 stopni C do 30 stopni C.
W trakcie pobytu w Khajuraho, należy chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale nie tylko. Bardzo ważną kwestią jest też stały dostęp do wody a także rozsądne korzystanie z niej. Poniżej przedstawiamy cenne rady, jakich udziela nam w swojej książce o Indiach globtroter, dziennikarz i fotoreporter Jarosław Kret: „… co zrobić, kiedy jesteśmy poza domem, a chce nam się niemiłosiernie pić?
– Trzeba znaleźć cień. Stanąć w nim na chwilę i odczekać pięć minut. Gdy już rozgrzane ciało ostudzimy lekko, wtedy powoli pijmy wodę. Małymi łykami. Łyk za łykiem. I pijmy tylko czystą wodę. (…) kiedy długo przebywamy poza domem (…) to warto wtedy wypić letnią wodę z sokiem z limonki, odrobiną imbiru, szczyptą soli i dwiema szczyptami cukru. To najlepszy napój na upał.” (źródło: J. Kret: Przygoda nie pyta o adres. Moje Indie”)
Zwiedzanie Khajuraho
Khajuraho czyli tak zwane Miasto palm daktylowych, to niewielkie miasteczko, znajdujące się na obszarze Indii Środkowych. Uznane zostało, za jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Z tego też względu, na jego obszarze znajduje się wiele miejsc noclegowych, w postaci przytulnych hotelików oraz restauracji, gdzie można smacznie i niezbyt drogo zjeść. Zwiedzanie Khajuraho należy rozpocząć od obejrzenia, bardzo reprezentatywnego kompleksu hinduistycznych i dżinistycznych świątyń. Pochodzą one z X i XI wieku. Są dowodem wielkości kunsztu ówczesnych rzeźbiarzy. Każdy z budynków, pokryty jest zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz, misternie wykonanymi rzeźbieniami – głównie o charakterze erotycznym. Jest to nawiązaniem do ówczesnych lokalnych wierzeń, które opierały się przede wszystkim wokół cielesności i seksualności człowieka. Główny kompleks świątyń, znajduje się niemal w centrum miasteczka. Usytuowany jest on, na bardzo zadbanym zielonym obszarze, pilnie strzeżonym przez ochronę, stojącą w bramie wejściowej. Pozostałe świątynie, ulokowane są w pobliskich wioskach. Są one nieco mniej reprezentatywne, ale również wzbudzają zainteresowanie i podziw u zwiedzających. Wszystkie świątynie, z racji na ich niepowtarzalność, zostały umieszczone w 1986 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.