Opis przyrody w Tunezji. Przyroda na północy i południu kraju.
Przyroda w poszczególnych regionach Tunezji bardzo różni się od siebie. Jest to związane z różnorodnością terenu i klimatu. Na północy kraju ze względu na obfite deszcze przyroda jest znacznie bujniejsza niż na suchym i pustynnym południu. Choć oczywiście nawet na Saharze znajdziemy pewne rodzaje roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań i którym warunki pustynne odpowiadają.
Przyroda na północy Tunezji.
Na wybrzeżu Morza Śródziemnego spotkamy wspaniałe palmy, gaje oliwne, pomarańczowe i cytrynowe. W okolicach Atlasu znajdziemy gęste lasy sosnowe i dębowe. W dolinach, gdzie ziemia jest najżyźniejsza uprawia się też różne zboża, rośliny strączkowe i winorośl. To tutaj spotkamy również figowce, migdałowce, figi, granaty, melony i brzoskwinie. Istny raj dla miłośników soczystych owoców i rozmaitych ziół. Należy bowiem pamiętać, że w żyznych dolinach uprawia się również rozmaite zioła, takie jak: tymianek, rozmaryn, wawrzyn i mięta. Ogólnie rzecz ujmując, północ kraju jest niezwykle zielona, na każdym kroku spotkamy nie tylko wspaniałe drzewa owocowe ale również rozmaite, kwitnące kwiaty i drzewa.
Przyroda na południu kraju.
Południe kraju to pustynia Sahara i praktycznie ciągle występująca susza. Jedynie w miesiącach zimowych występują niekiedy krótko trwające deszcze. Zatem przyroda, która tam występuje to głównie kaktusy i suche trawy. Jedynie w oazach, gdzie rośliny mają dostęp do wody znajdziemy bujniejszą roślinność, która przypomina tę spotykaną na północy kraju. Zatem w takich oazach spotkamy drzewa palmowe, pomarańczowe czy też figowe.