Krabi – informacje podstawowe

Tajlandia to przede wszystkim wyjątkowe i niepowtarzalne krajobrazy. Przykładem może być tu między innymi, znajdująca się na obszarze Tajlandii południowej prowincja Krabi. Oferuje ona między innymi: malownicze plaże światowej klasy a także takie atrakcje jak: Park Narodowy Khao Phanon Bencha z unikalnymi gatunkami fauny i flory oraz Świątynia jaskini tygrysa, gdzie można podziwiać odciśniętą stopę Buddy. Pogoda w Krabi to przede wszystkim dość wysokie temperatury w dzień, i nieco chłodniejsze noce, które przynoszą ulgę od rażących promieni słonecznych.

Zabytki Krabi

Krabi jawi się, jako ciche i spokojne miasteczko rybackie. Trudno tu o zabytki w dosłownym tego słowa znaczeniu. Można wręcz śmiało powiedzieć, że zwiedzanie Krabi to okazja do dobrego zaznajomienia się z malowniczą stroną Tajlandii.

Zatrzymując się na Krabi, warto odwiedzić takie miejsca jak:

  • Plaża Hat Tham Phra Nang – jest to jedna z najpiękniejszych plaż całej Tajlandii; jej nazwa odnosi się do imienia mitycznej księżniczki; na jej obszarze znajduje się między innymi jaskinia Tham Phra Nang, w której znajdują się drewniane fallusy – są to ofiary, składane przez miejscowych rybaków, jako wyraz prośby o pomyślne łowy;
  • Park Narodowy Khao Phanon Bencha – na jego obszarze znajdują się malownicze wzgórza o wysokości 1350 m a zamieszkują go między innymi, szalenie rzadkie okazy zwierząt takich jak: czarny azjatycki niedźwiedź brunatny, malajski niedźwiedź słoneczny czy pantera mglista;
  • Wat Tham Seua czyli tak zwana Świątynia jaskini tygrysa – z tyłu budynku, znajdują się schody prowadzące do niewielkiego sanktuarium, w którym znajduje się płaski kamień z odciskiem stopy Buddy.
  • Jaskinia Wikingów – znajduje się ona na niewielkiej wysepce Phi Phi Ley oddalonej od Krabi o 40 km; jaskinię wypełniają malowidła zarówno prehistoryczne jak i pochodzące najprawdopodobniej z XIX w;
  • Zatoka Maya – znana z filmu z 1994 roku pt. Rajska plaża; zatoka również znajduje się na obszarze wyspy Phi Phi Ley.

Pogoda Krabi

Klimat Krabi charakteryzuje się przede wszystkim wysokimi temperaturami w ciągu dnia oraz nieco chłodniejszymi nocami. W ciągu tak zwanej pory gorącej czyli w okresie maj – październik, panujące tam temperatury wahają się między 34 stopnie C (dzień) a 21 stopni C (noc). Pora chłodna czyli okres listopad – luty to temperatury od 18 – 32 stopni C oraz mniejsza wilgotność powietrza. Pora gorąca czyli okres marzec – kwiecień to temperatury wahające się między 27 – 35 stopni C.

Atrakcje Krabi

Krabi to zajmująca obszar 5000 km2 prowincja Południowej Tajlandii, leżąca nad Morzem Andamańskim. To także miasto i rzeka o tej samej nazwie, znajdujące się w odległości kilkuset kilometrów od Bangkoku – stolicy Tajlandii. Miejsce to słynie przede wszystkim z pięknych, pokrytych białym piaskiem plaż oraz turkusowych zatoczek i przepięknych raf koralowych. Mimo, iż nie ma w nim zbyt wielu budowli czy rzeźb zabytkowych, to i tak warto się udać do Krabi, aby móc „zasmakować” w egzotyce Tajlandii. Główne atrakcje Krabi to między innymi nocne targowisko z licznymi restauracjami, które kuszą bardzo smacznymi potrawami oraz przepiękne gęste lasy namorzynowe, urokliwe wapienne skały i niepowtarzalne jaskinie.