Krótka historia Maroko, najważniejsze wydarzenia historyczne i współczesne oraz początek marokańskiej kultury

Krótka historia Maroko – najważniejsze wydarzenia historyczne i współczesne

Krótka historia Maroko – początki


Pierwsze wzmianki na temat jakiejkolwiek ludności, która pojawiła się na terenie Maroka, pochodzą z 3000 roku przed naszą erą. Byli to przodkowie berberyjskich plemion, pochodzący z Egiptu. Pierwsze osady jednak powstały dopiero w 1200 roku przed naszą erą przez kupców fenickich, niestety około 400 lat później osady zostały przejęte przez Kartagińczyków, a w 146 roku rządy przejęli Rzymianie. Kolejne lata nie były wcale łaskawsze, ponieważ o władzę bili się również Germanowie oraz Bizantyjczycy. 

Krótka historia Maroko – początek marokańskiej kultury


Arabowie na ziemie Maroka wstąpili w VII wieku, którzy zaczęli rozpowszechniać religię Islamu po całej ludności, która mieszkała do tej pory. Kolejni muzułmańscy władcy żyli w przekonaniu, iż są potomkami wielkiego proroka Mahometa. W pierwszych wiekach średniowiecza, panowały dynastie Almorawidzi i Almohadzi. Jednak ich spokój zaburzyły pierwsze wyprawy żeglugowe Portugalczyków i Hiszpanów, które swój początek miały w XIV wieku. Dwa wieki później terytorium Maroka zainteresowała się również Francja oraz Wielka Brytania. 

Krótka historia Maroko – stabilizacja


Przełom nastąpił w 1666 roku, kiedy to na tronie zasiadła dynastia Alawitów, która do dnia dzisiejszego rządzi całym Marokiem. Tutaj powinno się zwrócić szczególną uwagę na ówcześnie żyjącego sułtana Mulaja Ismailia. Poprzez jego rygorystyczne, a wręcz dyktatorskie rządy, z rąk niewolników europejskich powstało miasto Meknes, pełniące w tamtym czasie rolę stolicy Maroka. Im większe rządy były panującej dynastii, tym więcej krajów europejskich zaczęło się interesować obszarem Maroka. Do grona walczących dołączyła Francja oraz Niemcy. Po bardzo głośnych kryzysach marokańskich na początku XX wieku, ostatecznie kraj stał się zależny od Francji. Jednak od drugiej połowy XX wieku, sułtan zmienił swój status na króla, pokazując w ten sposób chęć odzyskania niepodległości Maroka. Kolejnymi etapami kraj zaczął być uwalniany spod władzy Hiszpanii i Francji, zostawiając Hiszpanii jedynie Ceutę i Meillę. Mimo, że nadal istnieje wiele nieścisłości politycznych, król Mohammed VI wyraził chęć stowarzyszenia Maroka z Unią Europejską.