Religia, wierzenia, przekrój społeczeństwa. Marokańczycy w 98 % są wyznawcami Islamu i są ludźmi bardzo wierzącymi, którzy stosują się do nakazów swojej, często rygorystycznej religii.

Maroko to kraj o bardzo burzliwej historii, która zachwyci każdego miłośnika dawnych dziejów. Dzisiejsze ziemie marokańskie były zamieszkiwane nie gdyż przez plemiona Berberów, a dopiero później przez Arabów. W ciągu stuleci także kilka państw europejskich miało tam swoje wpływy, a należą do nich Portugalia, Hiszpania i Francja. Ta mieszanka ludności jest widoczna po dziś dzień i Maroko zamieszkują zarówno Berberowie jak i Arabowie. Ponadto jest też trochę Portugalczyków, Hiszpanów, Francuzów i innych narodowości. Ta swoista mieszanka sprawia, że jest to kraj bardzo różnorodny i ciekawy kulturowo.

Religia i wierzenia w Maroko – Islam

Marokańczycy w 98 % są wyznawcami Islamu i są ludźmi bardzo wierzącymi, którzy stosują się do nakazów swojej, często rygorystycznej religii. Największe święto muzułmanów to Ramadan, który jest czczony bardzo szczególnie. Trwa aż cały miesiąc i wówczas w dzień sklepy i restauracje są pozamykane. W czasie postu tłumnie odwiedzają meczety i trwają w długich modlitwach. Ponadto poszczą i jest to post bardzo ścisły, jedzą tylko dwa posiłki dziennie: jeden przed poranną modlitwą, a drugi po wieczornej. Oprócz tego nie wolno im nawet niczego pić. Zatem gdy znajdziemy się w czasie Ramadanu w Maroko, to musimy być przygotowani na to, że życie toczy się tam głównie wokół modlitwy, wszystko spowalnia, w dzień nic nie można kupić, ani zjeść w restauracjach. Choć to niektórych denerwuje, to powinniśmy uszanować czyjąś religię i w porę zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy.

Religia i wierzenia w Maroko- najważniejsze święta

Marokańczycy to bardzo wierzący ludzie, jednak oprócz świąt związanych z religią, bardzo hucznie obchodzą również święta narodowe. Te pierwsze, czyli religijne są świętami ruchomymi, gdyż obowiązuje tam kalendarz księżycowy. Oprócz Ramadanu, są też obchodzone święta, które czczą przywódców duchowych- marabuty. Powracając do świąt narodowych, to do najważniejszych, podczas których Marokańczycy mają dni wolne od nauki i pracy zaliczamy:

  • święto niepodległości
  • rocznica zielonego marszu
  • święto rewolucji króla i ludu
  • święto młodzieży