Kuchnia tunezyjska. Napoje i alkohole, przepisy na potrawy narodowe Tunezji. Kuchnia tunezyjska jak każda inna jest dosyć specyficzna i nie wszystkie jej dania będą odpowiednie dla przyzwyczajeń naszych żołądków.

Kuchnia tunezyjska

Kuchnia tunezyjska jak każda inna jest dosyć specyficzna i nie wszystkie jej dania będą odpowiednie dla przyzwyczajeń naszych żołądków. Cechą charakterystyczną tutejszych potraw jest bogactwo przypraw. Większa część dań nie jest pikantna i opiera się na takich produktach jak ryby, ryż oraz owoce i warzywa. Nieodzownym elementem kuchni są owoce morza oraz takie przyprawy jak kminek i czosnek. Najbardziej znanym przysmakiem jest kuskus. Jest to przygotowana na parze mąka pomieszana zwykle z warzywami oraz niewielką ilością mięsa. Do znanych dań należą również brik oraz salade tunisienne i tajine. Pierwsze z dań wygląda jak wielki pieróg wypełniony w środku ziemniakami, mięsem, rybą oraz jajkami. Salade tunisienne to najpopularniejsza w Tunezji sałatka. Ulubione danie kobiet składające się z samych drobno posiekanych warzyw z odpowiednią nutą przypraw. Jajka i mięso to bardzo popularne połączenie w kuchni tunezyjskiej. Idealnym przykładem który potwierdza tą tezę jest składająca się z tych produktów tajine. Podawana zarówno na ciepło jak i na zimno. Będąc w Tunezji spróbujmy jeszcze takich specjałów jak marquez, mechouia oraz harissa. Ostatnia z wymienionym podawana jest do wielu dań i zadowoli osoby lubiące bardzo pikantne dodatki. Pasta wykonana z ostrych papryczek chili nada ognistego smaku każdej potrawie. Wybór deserów jest dosyć niewielki i w większości przypadków ogranicza się do świeżych owoców. W zależności od pory roku są to pomarańcze, daktyle, winogrona i wiele innych. Mając ochotę na coś słodkiego możemy poprosić o migdały czy orzeszki, oblane słodkim miodem i posypane marcepanem. Prawdziwych uroków kuchni tunezyjskiej nie poznamy w hotelowych restauracjach. Warto wybrać się na miejskie bazary i by tam spróbować największych przysmaków.

Napoje i alkohole

Najbardziej bezpiecznym napojem dla turystów jest woda mineralna. Unikajmy napojów gazowanych często mają bardzo sztuczny smak. Bardzo ciekawą propozycją okazuje się cytronada. Napój orzeźwiający o słodkim smaku produkowany na poczekaniu ze świeżo zerwanych cytryn. Polecam również orżadę. Bardzo słodki napój wytwarzany na bazie syropu z migdałów. W restauracjach warto napić się tunezyjskiej kawy. Jest ona bardzo mocna stąd też należy od razu poprosić o mleko które pomoże nieco złagodzić jej smak. Oprócz kawy tunezyjskiej możemy zamówić arabską która przypomina nieco europejską, parzoną. Herbata również jest bardzo mocna. Aromatu i odpowiedniego smaku nabiera dopiero po kilku minutach parzenia. Często aromat wzbogacony jest o miętę lub orzeszki piniowe. Najpopularniejszym alkoholem w Tunezji jest wino. Mamy do wyboru szereg rodzajów począwszy od czerwonego słodkiego po przez białe wytrawne, a skończywszy na bąbelkowym i korzennym. Jeżeli chodzi o mocniejsze trunki to warto spróbować wódki figowej oraz likieru z daktylów. Nie trudno również o piwo. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Stella a Celtia.

Przepisy kuchni tunezyjskiej- Harrisa i Tajine

Do przygotowania Harrisy będziemy potrzebowali papryczek chilli, czosnku, odrobiny kminku oraz soli i oliwy z oliwek. Pierwszym krokiem jest drobne posiekanie papryczki oraz wyparzenie jej kilkukrotnie w ciepłej wodzie tak aby straciła ona nieco ze swojej pikantności. Po odsączeniu miksujemy wraz z pozostałymi składnikami i przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku. Tak przygotowany sos jest przydatny do spożycia nawet przez okres sześciu miesięcy.
Drugą z potraw o których chciałbym wspomnieć jest Tajine. Sama nazwa dania wywodzi się od naczynia w którym jest przyrządzana, a składniki są często bardzo różne. Najpopularniejszy zestaw to: kurczak, cukinia, jajka, cebula oraz przyprawy. Sposób przyrządzenia jest bardzo prosty. Kroimy kurczaka na mniejsze kawałki, podsmażamy go na patelni. Cebulę ścieramy na tarce, wrzucamy do garnka wraz z podsmażonym kurczakiem. Gotujmy przez około godzinę poczym odlewamy wodę, usuwamy kości z kurczaka i kroimy go na jeszcze mniejsze kawałki. Cukinię ścieramy na tarce dodajemy przyprawy i podsmażamy na patelni. Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym. Pieczemy w piekarniku przez około 30 minut. Podawać można zarówno na ciepło jak i na zimno. Częstym dodatkiem jest pasta, na którą przepis przedstawiłem w początkowej części artykułu.