Kultura, zwyczaje i obyczaje w Maroko – targowanie się, Hammam, Henna, Ramadan, targ małżeński

Kultura Maroko – zwyczaje


a) targowanie się 

Na targowiskach nie ma wywieszonych cen, dlatego trzeba się targować z miejscowymi handlarzami. Zazwyczaj płaci się około 50-60% ceny podanej na samym początku. Jednak czasem warto ocenić, czy to nadal nie jest za wysoka cena.

b) Hammam

Hammam, czyli łaźnia publiczna, do której mają wstęp tylko mężczyźni lub wyłącznie kobiety. Cały proces korzystania z marokańskiej łaźni zaczyna się nasmarowaniem mydłem całego ciała, a następnie należy wygrzać się w pomieszczeniu, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. Później trzeba mydło zmyć szorstką gąbką, która daje efekt peelingu, a na koniec całe mydliny opłukuje się wodą. Cały rytuał zazwyczaj kończy się wspólnym piciem świeżo zaparzonej herbaty. 

c) Henna 

W Maroko panuje bardzo sympatyczny, szczególnie dla kobiet, zwyczaj malowania ciała henną. Najczęściej tatuaże z henny ozdabiają dłonie i stopy, co nadaje Marokankom jeszcze większej subtelności i orientalnego charakteru. 


Kultura w Maroko – obyczaje


a) Ramadan

Jest to okres postu dla wszystkich wyznawców Islamu. Trwa on cały miesiąc i w tym czasie muzułmanie od wschodu do zachodu słońca nie mogą pić i jeść. W czasie doby mogą zjeść jedynie dwa posiłki dziennie, zaraz przed wschodem słońca i tuż po jego zachodzie. W tym czasie turyści nie powinni obnosić się swoim jedzeniem, a dodatkowo mogą mieć problemy z kupieniem chleba w ciągu dnia. Dlatego wybierając się do Maroka, lepiej sprawdzić, czy w tym terminie nie będzie obowiązywać Ramadan. 

b) Targ małżeński

Jest to jeden z ważniejszych obyczajów górskiej ludności zamieszkującej Maroko. W tym czasie, przez trzy kolejne dni spotykają się całe rodziny, Berberowie handlują wszystkim co im przyjdzie do głowy, a pozostali mieszkańcy robią zapasy na zimowy okres. W tym czasie swoje święto mają dziewczęta niezamężne, które stroją się na piękne młode kobiety, które chcą zauroczyć niejednego chłopca. Trafiając na takie święto, można zobaczyć regionalne tańce i posłuchać marokańskiej muzyki, która porywa ciało do ruszania się w jej takt.