Malawi w Afryce – położenie, klimat, atrakcje – Madonna w Malawi, jezioro Niasa i pielęgnice, Malawi i akwaryści, wakacje, wycieczki, akwarium.

Geografia Malawi

Położenie Malawi – Stolica Malawi to Lilongwe.

Malawi to mały kraj w Afryce Wschodniej, który nie ma ujścia do morza, rozciąga się z północy na południe wzdłuż jeziora Niasa. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią. Malawi (w dowolnym tłumaczeniu: znaczy, „światło świeci nad jeziorem – świecące jezioro”), inna nazwa jeziora – Niasa.

Znaczna część wschodniej granicy Malawi stanowi jezioro Niasa – trzecie co do wielkości jezioro w Afryce (po Jeziorze Wiktorii i Tanganika). Wschodnio-afrykańska strefa tektoniczna przechodzi przez Malawi, tworząc rozległe doliny wokół jeziora. Większość kraju – górzysty obszar gór i płaskowyże Nyika, Powierzchnia całkowita – 118.500 km kw. Z południowych krańców jeziora Niasa wypływa rzeka Shire, będąca dopływem Zambezi. Na wschód i zachód od jeziora Niasa w krajobrazie dominują wysokie płaskowyże. Położona na północy kraju wysoczyzna Nyika sięga 2600 m n.p.m. Na południe od jeziora Niasa rozciąga się wyżyna Shire, która przechodzi w masyw górski Mlandżi, najwyższy punkt – Sapitva (3002 m.npm.). Jest to jeden z najbardziej sejsmicznych regionów Afryki.

Klimat Malawi.

Równikowy monsunowy z suchą zimą i wilgotnych okresach letnich. Pora deszczowa – od połowy października (lub na początku listopada) aż do połowy lub końca kwietnia, pora sucha trwa od maja do października-listopada. Większość opadów (w ciągu roku: 750-1000 mm. w dolinach, a do 2500 mm. na obszarach górskich) występuje w okresie listopad-marzec (na południowej półkuli lato). Temperatura najcieplejszego miesiąca listopada, od +20-23 C w górach, do +27 C w dolinach, w lipcu chłodno – od +14 C do +19 C (lipiec – miesiąc najbardziej chłodny). W górach występują przymrozki i temperatury poniżej 0°C.

Jezioro Malawi (Niasa).

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce – jezioro Malawi (Niasa) – rozciąga się z północy na południe i ma 600 km długości i 80 km.szerokości. W jego głębinach (700 m) znajduje się do 500 gatunków ryb (w tym 180 endemicznych). Z Malawi pochodzi 70% słodkowodnych ryb akwarystycznych (pielęgnice). Pielęgnice są stworzeniami tak licznymi, że stanowią 5% wszystkich kręgowców na naszej planecie. Obszar na południowym krańcu jeziora, położony w granicach państwa Malawi, od 1980 roku objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Malawi. Park ten w 1984 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10 atrakcji do zobaczenia w Malawi:

Madonna i Malawi

Madonna zrobiła wiele, aby zwrócić uwagę na problemy związane z jednym z najbiedniejszych krajów Afryki – Malawi. Koncertowała, z których dochód przeznaczono na świadczenia dla sierot tego państwa, a teraz piosenkarka finansuje budowę szkoły z internatem dla dziewcząt. Kilka lat temu ona zaadoptowała chłopca, a w tym roku dziewczynkę, Mercy James.