Pogoda w Matmacie w Tunezji. Położenie, historia i atrakcje Matmaty. Miasto położone w centralnej części Tunezji.

Pogoda Matmata – Tunezja.

Temperatury na obszarze Matmaty utrzymują się przez cały rok na dosyć wysokim poziomie. Najcieplej jest w okresie od maja do października. Wówczas to, temperatura przekracza 30◦C. W pozostałych miesiącach utrzymuje się na poziomie 15-25◦C. Średnie opady wynoszą w ciągu roku około 200mm. Najwięcej dni deszczowych notuje się od w grudniu i styczniu – 10-11. W lipcu po za najwyższymi temperaturami na obszarze Matmaty notuje się także dni z największym nasłonecznieniem. Słońce znajduje się na horyzoncie nawet przez 12 godzin w ciągu dnia.

Położenie Matmaty

Miasto położone w centralnej części Tunezji. Położone jest na wysokości 600 m nad poziomem morza. W bliskiej odległości od Matmaty znajduje się Dhahar. Okoliczne tereny pełne zieleni oraz spokojnych miejsc sprzyjających spacerom.

Historia i atrakcje Matmaty

Miasto jest wyjątkowymi miejscem dla rdzennych mieszkańców Tunezji. Zamieszkałe w większości przez Berberów. Swoje mieszkania wykuwają oni w miękkich skałach. Zwykle są one jedno lub dwupoziomowe. To idealne rozwiązanie dla gorącego klimatu Tunezji. W ciepłe dni doskonale chłodzą natomiast w zimie zapewniają utrzymanie ciepła. Duża część mieszkańców przeniosła się z Matmy do osady Nouvelle Matmata. Pozostali wciąż zamieszkują mieszkania wydrążone w skałach. Kilka z nich zostało przekształconych w mini hotele oferujące nie najgorszy standard wyposażenia. Wielu turystów wybiera się do, Matmaty aby zobaczyć miejsca, w których kręcono sceny do prawie wszystkich części „Gwiezdnych Wojen. Pierwotność tego miejsca w dużym stopniu warunkuje niski rozwój infrastruktury tego miasta. Nie ma tutaj zbyt wielu restauracji, drobne punkty, w których można zjeść obiad lub śniadanie. Kilka małych sklepów, brak luksusowych hoteli. Nocleg w mieszkaniu wydrążonym w skale pomimo niskiego standardu jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty. Pamiętajmy, że domy nie są muzeami a prywatną własnością ich lokatorów, stąd też chcąc je obejrzeć uprzejmie prośmy a nie narzucajmy się. Po wyjściu warto zostawić datek za zwiedzanie lub kupić ręcznie wykonaną przez lokatorów pamiątkę. Mając odrobinę wolnego czasu wybierzmy się nad jezioro Szott el-Dżerid. Położone jest ono na Saharze i ma ogromną powierzchnię. Przewodniki mówią, że jest to wartość z przedziału 5000-7000 km2. Zwykle jest ono wyschnięte, a po obfitych opadach deszczu wypełnia się błotnistą mazią lub wodą. W czasie suszy przez środek jeziora prowadzi uczęszczana droga. Nieopodal jeziora rozpościerają się widoki na pola pełne palm daktylowych. Jest to oaza Douz. Bardzo popularne są tutaj przejażdżki na wielbłądach. Na obszarze Douz jest największa w Tunezji hodowla tego zwierzęcia. Uroku temu miejscu dodają piękne wydmy oraz liczne festiwale, które odbywają się na przekroju całego roku. Są to barwne święta pełne rozrywki oraz pokazu folkloru Tunezji.