Najważniejsze informacje o stolicy Cypru – Nikozji. Położenie, klimat i ciekawostki turystyczne.

Nikozja to stolica Cypru i jednocześnie jedyne miasto na świecie, które jest podzielone we władanie dwóch narodów. Część północna należy do Turcji, południowa zaś do Grecji. Granica jest strzeżona przez wojska ONZ, gdyż często dochodziło tam do walk zbrojnych. Obecnie jest tam spokojnie i turyści nie mają się czego obawiać.

Położenie, pogoda i klimat.

Nikozja jest położona w środkowej części Cypru, na równinie Mesaria, nad samą rzeką Pedias. Miasto znajduje się w zasięgu łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, który sprawia, że przez wiele miesięcy w roku jest tam słonecznie i bardzo ciepło. Temperatury wahają się w granicach 15- 34’C. Najwięcej opadów deszczu notuje się w miesiącach zimowych i również wtedy wieją silniejsze wiatry.

Ciekawostki turystyczne.

Jak już wspomnieliśmy na początku, miasto jest podzielone na dwie strefy, które oddzielone są dodatkowo od siebie strefą zdemilitaryzowaną, która jest chroniona przez wojska ONZ. W obydwóch częściach miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków. Wszystkich zachwyci stare miasto, które otoczone jest malowniczymi murami w kształcie gwiazdy. Koniecznie trzeba też zobaczyć Katedrę Św. Jana i bibliotekę sułtana Mahmuta. Warto odwiedzić miejscowe obserwatorium, z którego roztacza się nieziemski wprost widok na całą Nikozję.