Nikozja – opis

Nikozja jest stolicą Cypru, miastem pełnym słońca i szczęśliwych mieszkańców przyjaźnie nastawionych na turystów z całego świata. Miasto to położone jest w środkowej części wyspy, rozgraniczone jest na dwie części poprzez umownie nazywaną Zieloną Linią. 
Na północy znajduje się część turecka, natomiast na południu część grecka, która mimo, że przynależy do Azji wstąpiła do Unii Europejskiej, i która też weszła kilka lat temu w strefę Euro. 
W Nikozji mieści się znany na całą wyspę Uniwersytet Cypryjski, który działa od 1989 roku. Dlatego też Nikozja jest nie tylko siedzibą najważniejszych urzędów, ale także tutaj studiuje największy odsetek młodych Cypryjczyków.

Nikozja – wycieczka

Najczęściej europejscy turyści, ale nie tylko, wykupują wycieczki w miejscowościach nadmorskich. Nic dziwnego, w końcu Cypr słynie z niesamowitych plaż i świetnych możliwości uprawiania różnorodnych sportów wodnych. 
Jednak duży odsetek turystów chociaż na jeden lub kilka dni postanawia wybrać się w głąb wyspy i udają się na zwiedzanie Nikozji.

Nikozja – zwiedzanie

Warto zawczasu zastanowić się, która stronę Nikozji akurat chcemy zwiedzać. Obie oczywiście są niezmiernie atrakcyjne i przepełnione swoistą kulturą, jednak trzeba wiedzieć, że na region turecki wymagana jest jednodniowa wiza, która obowiązuje tylko na określone godziny w ciągu danego dnia.

Nikozja – zabytki

• Muzeum Cypryjskie – założone za czasów Brytyjczyków. Znajdują się tutaj piękne rzeźby z okresu starożytności między innymi wspaniała rzeźba Zeusa z Kation. W podziemiach natomiast możliwe jest obejrzenie różnorakich grobowców. 
• Meczet Selima – Katedra św. Zofii – Świątynia została wybudowana na początku XIII wieku, na charakter francuskiego gotyku. Niestety historia spłatała figla i świątynia została przekształcona na meczet.
• Lapidarium – Ogólnie Lapidarium nazwać możemy miejsce, w którym możemy zobaczyć zgromadzone kamienie naturalne, a także elementy nagrobków i rzeźb. Również w Nikozji istnieje możliwość podziwiania okazów ze świątyń przejętych lub wybudowanych przez muzułmanów.

Nikozja – czy warto?

Do Nikozji warto się udać chociaż na jeden dzień. Jeśli ktoś preferuje aktywną formę wypoczynku, zwiedzanie i poznawanie historii, a także kultury innych narodowości, to na pewno tym miejscem będzie zachwyconym.