Cypr – paszport

Jeżeli ktoś wybiera się na Cypr w celach turystycznych, a jego pobyt nie będzie przekraczał 90 dni, bez problemu może przebywać na wyspie w oparciu tylko i wyłącznie o dowód osobisty. Jednak w przypadku kiedy podróżni będą mieli ochotę przekroczyć Zieloną Linię oddzielającą południowy Cypr grecki od północnego Cypru tureckiego, wtedy trzeba okazać paszport, ponieważ wykracza się poza granice Unii Europejskiej. Najlepiej jest jednak posiadać na czas podróży oba dokumenty. Czyli przed wyjazdem na Cypr optymalnym rozwiązaniem jest wyrobienie aktualnego paszportu.

Cypr – wizy

Dla dłuższego pobytu na Cyprze potrzebne jest wyrobienie wizy po stronie tureckiej. Wtedy należy udać się do ambasady w Nikozji w celu wypełnienia wszelkich potrzebnych formalności. Lub załatwić wcześniej wszelkie formalności w Polsce w Ambasadzie Republiki Cypryjskiej. Jeżeli chodzi o jednodniową wizę, dostaję się ją na przejściu przez Zieloną Linię na stronę turecką Cypru. Jest ona bezpłatna, jednak warunek jaki należy spełnić jest powrót na stronę grecką do wyznaczonej przez urzędników godziny.

Ambasady na Cyprze

Na całym Cyprze można zwrócić się o pomoc do Ambasady Rzeczypospolitej Polski mieszczącej się w Nikozji, bądź do Konsulatu w Limassol:
Ambasada RP w Nikozji 12-14 Kennedy Ave. 1087 Nicosia; Cyprus 
Tel. dyżurny: (00-357) 99 53 19 37
Konsulat Generalny RP w Limassol Honorowy Konsul Generalny Loukis Papaphilippou (języki: grecki, angielski) 42 Ayias Fylaxeos Str., 3rd Floor Apt. 307, 3025 Limassol, Cyprus 
Tel.: (00-357) 25 343 448

Ambasada w Polsce

W Polsce znajduje się jedna Ambasada Republiki Cypryjskiej mieszcząca się w Warszawie. 
Można tutaj uzyskać wszelkie informacje, w przypadku osób zaginionych na Cyprze lub w innych przypadkach. 
Ambasada Republiki Cypryjskiej ul. Pilicka 4, 02-629 Warszawa tel (0-22) 844 45 77, 844 08 16 fax (0-22) 844 25 58
Przed wyjazdem, warto zanotować sobie wszelkie najważniejsze numery oraz adresy do Ambasad, a także zostawić takie namiary komuś bliskiemu w Polsce.