Miesiąc maj rozpoczyna w Bułgarii okres wiosenny, który sprzyja zwiedzaniu i poznawaniu tego ciekawego kraju. Choć o tej porze roku w Bułgarii notuje się dość sporo opadów deszczu, to jednak są coraz wyższe temperatury, dzień jest również coraz dłuższy i to wszystko powala na spędzenie miłego i niezapomnianego urlopu. Nawet z parasolem w ręku, można spacerować, podziwiać budzącą się do życia przyrodę, wędrować po górskich szlakach i podziwiać liczne zabytki architektoniczne.

Pogoda i temperatury.

W maju temperatury powietrza w Bułgarii wynoszą około 15’ C w dzień i 8’ C w nocy. Dzień jest coraz dłuższy, coraz mocniej świeci słoneczko, które nagrzewa zimne jeszcze wody Morza Czarnego. Temperatura wody w maju wynosi około 17’ C, zatem jest jeszcze zbyt chłodna aby korzystać z kąpieli w morzu. Synoptycy notują w miesiącu maju dość obfite opady deszczu, zwłaszcza nasilone one są na północy kraju i w rejonach wybrzeża wschodniego.

Co ze sobą zabrać?

Jadąc do Bułgarii w maju należy zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, gdyż nawet jeżeli w dzień temperatura pozwoli na spacerowanie w bluzie czy w swetrze, to jednak wieczory i noce są jeszcze dość zimne i na pewno przyda się cieplejsza kurtka czy też płaszcz. Ze względu na dość częste opady deszczu, o których wspomnieliśmy już na początku, w urlopowej walizce powinien znaleźć się płaszcz przeciwdeszczowy i parasol. Jeżeli planujemy wędrówki po górach, to pamiętajmy o wygodnych i solidnych butach. W wysokich partiach gór może jeszcze leżeć śnieg, więc koniecznie pamiętajmy o zabraniu dodatkowych ubrań.