Tunezja w październiku. Temperatury powietrza i wody. W północnej Europie październik to już jesień w pełnej krasie, a w Tunezji wciąż trwa lato, czyli tunezyjska jesień. Temperatury w październiku, w ciągu dnia i w morzu. Jak planować wczasy w październiku, czy w tym czasie zastaniemy słońce, czy deszcz?

W Polsce październik to już jesień w pełnej krasie, a w Tunezji wciąż trwa lato. Warto więc wybrać się wówczas tam na urlop, aby przedłużyć sobie polskie wakacje. Choć i w Tunezji już można dostrzec pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni, jednak są one bardzo subtelne i wkraczają naprawdę małymi kroczkami, a nie tak jak w Polsce siedmiomilowymi butami.

Temperatury powietrza i wody.

Temperatury powietrza w październiku wynoszą w Tunezji około 26° C w dzień i 18° C w nocy. Temperatury wody wynoszą 23° C, zatem wciąż można korzystać z uroków wspaniałego wybrzeża. Widzimy więc, że w temperaturach nie widać wcale nadchodzącej jesieni, jedynie jest to widoczne w coraz krótszym dniu i coraz częstszych opadach deszczu. Są one jednak jeszcze słabe i występują raczej rzadko, więc nie powinny popsuć nam humoru.

Temperatury w październiku.

W stolicy Tunezji – Tunis jesień jest bardzo ciepłą porą roku, gwarantującą około 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Jednakże słońce szybko zachodzi i około godziny 18 – tej jest już dużo chłodniej. Także w nocy obserwuje się spore spadki temperatur, dlatego dla amatorów późnowieczornych spacerów zaleca się zabrać cieplejsze ubranie. W innych miejscowościach jak Nabeul, Suessa czy Djerby, temperatury są trochę wyższe, około 24 stopni w ciągu dnia. Niestety październik nie jest miesiącem kąpieli morskich. Temperatura w morzu utrzymuje się na poziomie kilkunastu stopni, często także w Tunezji wieją mocne wiatry, zarówno na północy kraju, jak i na południu.

Październik w Tunezji.

Tunezyjska jesień jest piękną porą, wciąż pełną różnorodnych kwiatów, przepełnionych słońcem kolorów i zieleni palm na deptakach. Przyjemne temperatury sprzyjają zwiedzaniu, dlatego restauracje, puby czy małe lokaliki na przedmieściach są otwarte, a obiad, czy popołudniową kawę, wciąż można wypić na deptaku, w promieniach słońca. W październiku jednak niestety zaczyna się pora deszczów. Nie są one tak intensywne jak w pozostałych miesiącach, aczkolwiek warto być przygotowanym, zwłaszcza planując piesze zwiedzanie pięknych zakątków Tunezji.

Przed podróżą…

Przed podróżą warto zastanowić się, co będziemy robić już w Tunezji, gdyż pod tym kątem trzeba będzie spakować swój bagaż. W październiku może zarówno świecić słońce jak i padać deszcz, zatem trzeba będzie zabrać parasol i okulary. Ponadto gdy postanowimy w przerwach opalania wybrać się na wycieczkę w góry czy też na pustynię, to trzeba zabrać ciepłe ubrania, gdyż w październiku jest tam bardzo zimno, szczególnie nocą. Odpowiednie przygotowanie do podróży pozwoli nam spędzić wspaniały urlop, bez zbędnych nerwów i niespodzianek.

Sezon wakacji w tunezyjskich kurortach właściwie trwa do września, kiedy to jeszcze w niektórych nadmorskich miejscowościach możemy używać ciepłych, morskich kąpieli. W październiku temperatury są wyższe, co prawda jak w krajach europejskich, ale zdecydowanie nie sprzyjają ani opalaniu, ani kąpielom morskim.