Sirocco w Afryce daje się też we znaki w Tunezji. Klimat, pogoda, średnie temperatury powietrza w Tunezji, powiew Sahary. Co to jest sirocco i kiedy najczęściej występuje? Czy trzeba wtedy unikać Tunezji?

Kiedy wieje „sirocco” ?

Sirocco – suchy i gorący wiatr wiejący w basenie Morza Śródziemnego, wieje z kierunków południowego lub południowo-wschodniego, przynosząc znad Sahary i innych pustyń tumany piaszczystego pyłu. Wieje najczęściej na wiosnę, choć niekiedy występuje zimą powodując opady czerwonego śniegu. Warto wtedy unikać Tunezji, aczkolwiek prawdopodobnie cieżko przełożyć wcześniej zakupioną wycieczkę.

Powiew Sahary.

Kiedy w Tunezji nadciągają gorące południowe wiatry z pustynnej Sahary, spiekota i skwar dominują nad całym terytorium Tunezji, aż do północnych obszarów przybrzeżnych. Najbardziej źle tolerowany jest południowy wiatr „sirocco”, Którego dokuczliwą siłę daje się odczuć przez wiele dni w roku. Jeśli chodzi o „sirocco”, to z chwilą jego uderzenia – na obszarach, gdzie średnie temperatury maksymalne wynosiły +30-40 stopni – obserwowany jest wzrost temperatury do +53 stopni, lub nawet więcej.

Pogoda w Tunezji.

Pogodę w Tunezji kształtuje Morze Śródziemne i pustynia Sahara. Pogoda latem: średnia temperatura w lecie wynosi od +22 do +32 stopni, średnia temperatura zimą – +5 do +12 stopni. Różnica między średnią temperaturą z najgorętszych i najzimniejszych miesięcy nie przekracza 15-20 stopni.

Klimat Tunezji.

Klimat w Tunezji głównie śródziemnomorski, podzwrotnikowy – z gorącym suchym latem i stosunkowo łagodną zimą. W północnej części Tunezji dominuje suchy klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego, na południu Tunezji – gorący klimat tropikalny i półpustynny.

Bezpośredni wpływ morza na klimat w sposób najbardziej znaczący daje sie odczuć w północnej części Tunezji. W okresie jesienno-zimowym, wiatry północne napotykając po drodze góry, przynoszą tutaj trochę wilgoci i deszczu. Wpływ morza możemy zaobserwować w pasie wybrzeża na wschód od Tunezji, gdzie chłodne wiatry przynoszą ulgę od letnich upałów.

Jeszcze kilka słów o Sirocco

Sirocco to ciepły, wilgotny wiatr występujący nad północnym Morzem Śródziemnym i południową Europą. Pochodzi z Afryki Północnej jako suchy wiatr i zbiera wilgoć, gdy przecina Morze Śródziemne. Wieje z południa lub południowego wschodu i wnosi nieprzyjemnie wilgotne powietrze. Wy tym czasie najlepiej jest unikać wakacji wy Tunezji.

Buildings, Houses, Roofs, Town, Sand Storm, Wind
PixaBay