Tunezja i jej historia, czyli Kartagina, Rzymianie, Fenicjanie i piraci.

Tunezja i jej historia, śladami Kartaginy, pomniki wspaniałej przeszłości, imperium rzymskie, imperium osmańskie, Fenicjanie i piraci.

460
Tunisia konie piraci

Tunezja i jej historia.

Tunezja – afrykański kraj, który powstał na początku XV wieku. Kraj swą nazwę przyjął na cześć swojej stolicy Tunis. Tunezja ma bogatą historię i tradycje kulturowe powstałe pod wpływem zarówno muzułmańskiego jak i europejskiego świata.

Atrakcje Tunezji rekompensują mały rozmiar kraju. Od pierwszej osady z epoki kamiennej w pobliżu oazy Kebili do ery badań kosmicznych Tunezja doświadczyła wielu historycznych wstrząsów.

Historia Tunezji jest bardzo ciekawa. Na początku kraj był częścią Imperium Kartaginy. Zgodnie z tradycją, Fenicjanie założyli miasto w Kartaginie w 814 pne. Z czasem stała się centrum potężnego imperium. Począwszy od 264 n.e. Kartagina prowadziła wojny z Cesarstwem Rzymskim. Kartagina wojny przegrała i przez siedem wieków była częścią rzymskiej prowincji Afryki.

W 5 wieku n.e.terytorium znalazło się pod władzę plemion Wandali, a od 7 do 16 wieku Tunezja była rządzona przez arabskich zdobywców. Po tym, przez pewien czas Tunezją zawładnęli piraci, Hiszpania i Imperium Osmańskie. Pod koniec 19 wieku, Tunezja znalazł się pod rządami Francji, choć nominalnie władzę sprawował tunezyjski bey.

W 1956 roku Tunezja otrzymała niepodległość i została przyjęta do ONZ, a w 1957 roku parlament zniósł monarchię, wprowadzając republikę.

W grudniu 2010 w Tunezji wybuchły gwałtowne protesty o charakterze społeczno-politycznym przeciwko złej sytuacji gospodarczej w kraju, bezrobociu, braku swobód obywatelskich, które doprowadziły do obalenia 14 stycznia 2011 prezydenta Zin Al-Abidina Ben Alego.